Trwa ładowanie...
d3b2g7b

W płockim zoo przyszedł na świat osiołek somalijski

W ogrodzie zoologicznym w Płocku urodził się osiołek somalijski. To jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. W naturze - na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii - żyje nie więcej niż kilkaset sztuk.

Share
d3b2g7b

To drugie rozmnożenie osłów somalijskich w Polsce. Do pierwszego doszło również w płockim zoo.

Nowonarodzony maluch to samica. Dzięki czemu - jak podkreśla Magdalena Kowalkowska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku - zwiększa się szansa na dalsze rozmnażanie tego niezmiernie rzadkiego gatunku. W płockim zoo jest obecnie pięć osłów somalijskich: jeden samiec, trzy samice i jedno młode.

Osły somalijskie są nieco większe od osłów domowych i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Na wolności występują tylko na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Dla zwierząt tych zagrożenie stanowi człowiek oraz zmiany klimatyczne. Ich występowaniu nie sprzyjają też konflikty zbrojne prowadzone w rejonach, w którym żyją w naturze.

W Polsce osły somalijskie hodowane są tylko w ogrodach zoologicznych w Płocku i w Warszawie. Płocki Ogród Zoologiczny wspiera program naukowy ochrony osłów somalijskich w Erytrei. Prowadzi też współpracę z pracownikami naukowymi kierującymi programem ochrony osłów somalijskich w środowisku naturalnym.

d3b2g7b

Podziel się opinią

Share
d3b2g7b
d3b2g7b