W Polsce też będzie policja skarbowa

Już we wrześniu we wszystkich urzędach kontroli skarbowej mają powstać specjalne piony policyjne do ścigania firm i osób, które działają w szarej strefie i nie płacą podatków.

Obraz
© (fot. WP)

Już we wrześniu we wszystkich urzędach kontroli skarbowej mają powstać specjalne piony policyjne do ścigania firm i osób, które działają w szarej strefie i nie płacą podatków.

Jak dowiedziała się "Rz" w szczególnym kręgu zainteresowania tych wyspecjalizowanych grup pozostawać będą nieujawnione źródła przychodów, niezarejestrowana działalność gospodarcza oraz nierejestrowany obrót towarami i usługami. Ponadto wyłudzenia VAT oraz ukrywany przed fiskusem handel w Internecie.

Rewolucja bez rewolucji

|

Obraz
Obraz

Powstanie specgrup w każdym urzędzie kontroli skarbowej – jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, potwierdzając tym samym nasze informacje - zostało wymuszone przez dynamiczny rozwój życia gospodarczego, globalizację i intensyfikację handlu oraz towarzyszące im negatywne zjawiska w postaci naruszania przepisów podatkowych. Wszystko to, jak podkreśla MF, stanowi wyzwanie dla organów i wymaga "wprowadzenia nowych rozwiązań zapewniających większą skuteczność pracy kontroli skarbowej".

Dlatego też kompleksowe działania skarbówki koncentrować się będą na prowadzeniu spraw wielowątkowych, rozległych terytorialnie, o skomplikowanej, wielopoziomowej strukturze powiązań. Innymi słowy, spraw typowych dla szarej i czarnej strefy gospodarki. Powstanie nowej struktury w UKS nie będzie jednak wymagało zmiany prawa. Cel, którym jest usprawnienie funkcjonowania skarbówki, ma być efektem jedynie reorganizacji.

Wspólnie z wywiadem

W pionach policyjnych nie będą jednak zatrudniani – jak mogłaby to sugerować nazwa – funkcjonariusze policji. W ich skład wejdą natomiast inspektorzy kontroli skarbowej i pracownicy UKS. Ci ostatni mogą przeprowadzać czynności kontrolne jedynie pod nadzorem inspektora.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w skład specgrup wchodzić będą nie tylko komórki planowania i analiz, ale także – to absolutna nowość – wywiad skarbowy, który funkcjonuje w każdym UKS. Dziś dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej mają ograniczony wpływ na jego pracę. Bardzo często ani nie wiedzą, czym się w danej chwili zajmuje, ani nie mogą zlecać mu żadnych zadań. Pracownicy wywiadu skarbowego podlegają bowiem bezpośrednio Ministerstwu Finansów. To jednak ma się zmienić.

Według informacji "Rz" wywiad skarbowy ma podlegać zastępcy dyrektora UKS. Dzięki temu dyrektor urzędu będzie mógł wykorzystać wiedzę i czas pracowników wywiadu skarbowego do realizacji zadań zlecanych "swoim" inspektorom i pracownikom.

Pozytywnie o zamierzeniach MF wypowiadają się sami skarbowcy. – To bardzo dobry pomysł. Pomoże nam skuteczniej zwalczać nadużycia podatkowe, a nawet zorganizowaną przestępczość zajmującą się wyłudzeniami podatków na dużą skalę, jak np. mafię paliwową czy fikcyjny handel złomem. W pionach policyjnych muszą się jednak znaleźć prawdziwi fachowcy, którzy mają doświadczenie i doskonale znają się na podatkach – mówi jeden z inspektorów.

Chcąc zrealizować te plany, MF musi jednak pomyśleć o wzmocnieniu wszystkich pionów policyjnych tzw. grupami realizacyjnymi (odpowiednik policyjnych antyterrorystów). Dziś, jak ustaliliśmy, na 16 UKS takie grupy ma tylko sześć urzędów. Siódmą grupę realizacyjną ma MF.

Grażyna J. Leśniak
Włoski odpowiednik - Guardia di Finanza Włoska policja skarbowa (Guardia di Finanza) podlega Ministerstwu Gospodarki i Finansów. Zwalcza szeroko pojęte przestępstwa finansowe i gospodarcze. Guardia di Finanza kompetencjami odpowiada polskim służbom celnym, izbie skarbowej i wydziałom ds. przestępczości gospodarczej razem wziętym. Zajmuje się oszustami podatkowymi, przestępstwami związanymi z cłami, praniem brudnych pieniędzy, walką z przemytem, handlem narkotykami, nielegalną imigracją, nielegalnym hazardem, a także ściganiem producentów i handlarzy podrobionych towarów. GdF uprawniona jest także do sprawdzania paragonów zakupu. Kupujący powinien zatrzymać kwitek i okazać go funkcjonariuszowi Guardii na żądanie. Liczy 70 tys. policjantów. Są to zarówno wyspecjalizowani inspektorzy finansowi, jak i policjanci operacyjni zajmujący się czynnym ściganiem przestępców. Nosi charakterystyczne stalowe mundury i porusza się pojazdami w tym kolorze z żółtym napisem „Guardia di Finanza”.
Piotr Kowalczuk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)