W Polsce zapanuje pogoda dla bogaczy

W Polsce szybciej będzie przybywać milionerów niż gdziekolwiek na świecie, zapowiada "Puls Biznesu". Według raportu Global Wealth Report przygotowanego po raz czwarty przez Credit Suisse w ciągu najbliższych 5 lat przybędzie ich u nas 40 tys.

W Polsce zapanuje pogoda dla bogaczy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W Polsce szybciej będzie przybywać milionerów niż gdziekolwiek na świecie, zapowiada "Puls Biznesu". Według raportu Global Wealth Report przygotowanego po raz czwarty przez Credit Suisse w ciągu najbliższych 5 lat przybędzie ich u nas czterdzieści tysięcy.

Według ekspertów szwajcarskiego banku w Polsce żyje obecnie 45 tys. osób, które zgromadziły majątek wartości co najmniej miliona dolarów. To o 7 tys. więcej niż w ubiegłym roku. W ciągu następnych pięciu lat liczba krezusów ma wzrosnąć w Polsce aż o 89 proc. do 85 tys. Będzie to największy skok w gronie analizowanych państw.

Nasz kraj - między innymi dzięki umocnieniu złotego - zanotował również jedną z największych w stawce zwyżek przeciętnego bogactwa. W Europie szybciej rosły tylko majątki Szwedów. Polska powróciła do grona państw "średnio bogatych", w których majątek osobisty waha się między 25 tys. a 100 tys. USD. Oprócz naszego kraju w grupie tej znajdują się takie kraje, jak Portugalia, Czechy, Węgry, Turcja, Meksyk i Korea Płd.

Jerzy Mazgaj, właściciel m.in. Almy i Paradise Group (prowadzącej salony prestiżowych marek np. Burberry) uważa, że bogacący się Polacy nie będą oszczędzać na luksusach. - Te prognozy to dobra wiadomość dla moich spółek - mówi. - Nowi bogacze na pewno wpasują się też w trend dbania o siebie, więc klientów przybędzie ośrodkom SPA czy fitness - dodaje.

W skali globu statystyczny dorosły dysponuje majątkiem w wysokości 51,6 tys. USD. Do najbogatszych 10 proc. ludzi należy aż 86 proc. światowego bogactwa. Przeciętnie największy majątek mają w swoim posiadaniu Szwajcarzy; na dorosłego obywatela tego kraju przypada 513 tys. dolarów. Jednak najwięcej milionerów mieszka w USA - aż 13,2 mln, czyli niemal co trzeci na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)