Trwa ładowanie...

W polskich sadach trwa nierówna walka. "Bronimy naszych plantacji"

Zapowiadają się naprawdę trudne dni dla polskich sadowników. W tym roku rośliny zakwitły szybciej, dlatego też przymrozki, które mamy w tej chwili w Polsce, mogą odbić się na tegorocznych plonach. Oto jak branża walczy o zbiory.

Trwa walka o tegoroczne plony Trwa walka o tegoroczne plony Źródło: Bloomberg, Własne, fot: Bartłomiej Milczarek, Bloomberg, Chris Ratcliffe
d2iy97a
d2iy97a

Przymrozki wiosną dla przeciętnego zjadacza chleba to niedogodność, ciekawostka, wystarczy mocniej naciągnąć kołdrę z rana i po wszystkim. Jest jednak grupa, która na prognozy pogody wiosną patrzy z obawami. Doniesienia o spadkach temperatury nad ranem poniżej zera to dla nich bardzo zła wiadomość. Mowa oczywiście o sadownikach i ogrodnikach, dla których minusowe temperatury to cios w pracę i realne straty finansowe.

Kluczowe dni dla branży

Najbliższe dni zapowiadają się dla tej branży niezwykle nerwowo i one zdecydują o tym, czy straty odbiją się na plonach, a to na zarobkach sadowników i cenach w sklepach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Mróz miał być pojutrze, był dzisiaj. Właśnie robię zabieg, zabezpieczam przed przymrozkiem, ale to jest wszystko takie mizerne – mówi Krzysztof Czarnecki z Mszczonowa.

I tak ma być przez najbliższy tydzień. W kolejnych dniach napłynie do Polski z północy Europy mroźna, arktyczna masa powietrza, która spowoduje znaczne ochłodzenie. W tak zimnym powietrzu mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem, na północy kraju i w górach także śniegu, a nocami ujemna temperatura.

Przymrozki atakują polskie borówki amerykańskie Własne
Przymrozki atakują polskie borówki amerykańskie Źródło: Własne, fot: Bartłomiej Milczarek
W ciągu najbliższych 3-5 dni, niemal we wszystkich rejonach kraju w nocy i nad ranem mogą pojawić się ujemne temperatury. Najbliższej nocy będą to rejony Polski zachodniej i centralnej, w piątek nad ranem przymrozek spodziewany jest od Pomorza i Warmii przez centrum aż po południową Polskę, od Dolnego Śląska po Podkarpacie. Kolejne przymrozki mogą pojawić się na zachodzie i południowym zachodzie kraju w niedzielę i poniedziałek rano. Jeżeli długoterminowe prognozy się potwierdzą, to z przymrozkami w całym kraju możemy mieć do czynienia do końca przyszłego tygodnia – czytamy w prognozie przesłanej WP Finanse przez IMGW-PIB.
d2iy97a

Można działać tylko doraźnie

Czy w takim wypadku sadownicy są w stanie zabezpieczyć się przed nagłymi spadkami temperatury? Pewne możliwości istnieją, ale nie są one w stanie w pełni zabezpieczyć roślin.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Milczarek z zarządu Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki, metod ochrony przed przymrozkami jest kilka. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Najprostsze to okrywanie krzewów. Inna z metod polega na odpowiednim dokarmianiu dopąkowym, dolistnym, kwiatów, czy małych zawiązków, dzięki czemu są w stanie wytrwać temperatury troszkę niższe. Bardziej zaawansowane metody polegają na zastosowaniu wodnych instalacji przeciwprzymrozkowych. Polega to na deszczowaniu, a woda chroni przed spadkiem temperatury poniżej zera.

Wszystkie te metody wymagają ogromnego wysiłku i są kosztowne. To prawdziwa bitwa - mówi WP Finasne plantator.
Przymrozki na plantacji borówki Własne
Przymrozki na plantacji borówki Źródło: Własne, fot: Bartłomiej Milczarek

To bardzo trudne dni dla plantatorów borówki w Polsce.

Pracujemy intensywnie, żeby obronić plantacje borówki przed przymrozkami i zapewnić konsumentom jak najwięcej, jak najlepszych borówek. To przecież jeden z ulubionych owoców lata. Borówki dobrze przezimowały, ale wiosna przyszła bardzo wcześnie. Stąd zagrożenie już w połowie kwietnia. Kwitnienie jest zaawansowane na wielu odmianach, a kwiaty, pąki i młode zawiązki borówki są bardzo wrażliwe na temperatury poniżej zera. Może się okazać, że kilka nocy, znacznie zuboży oczekiwany na ten rok plon – mówi w rozmowie z WP Finanse Milczarek.

Podobnie wygląda walka z przymrozkami w przypadku czereśni, które uprawia Krzysztof Czarnecki.

Możemy działać doraźnie, ale przy małych spadkach, do -2. Są środki chemiczne, nawozy, którymi można ratować, ale przy długotrwałym przymrozku, nawet -2 może zrobić szkody. Dzisiaj miałem -1 na wysokości metra, niżej było -1,5. Kwiaty na drzewach są na wysokości od około pół metra w górę. Dzisiaj w okolicach Mszczonowa ziemia była nasiąknięta, czyli wszystko paruje, drzewa były wilgotne, więc dzisiaj ten przymrozek nie wyrządził na szczęście dużej szkody, bo był dość krótko – wyjaśnia sadownik.

Wiceprezes Związku Sadowników RP Robert Remiszewski zwraca uwagę na koszt takich działań, np. zraszanie nadkoronowe dużo kosztuje, a przy tym trzeba do tego sporo wody. Są też alternatywne sposoby.

Można palić tak jak moja koleżanka wiadra z parafiną, torfem, rozkłada kilkaset wiader i pali je całą noc, aż do podniesienia temperatury. Koszt takiego palenia to 8-10 tys. zł – mówi WP Remiszewski.
Kwitnąca czereśnia Własne
Kwitnąca czereśnia Źródło: Własne, fot: Krzysztof Czarnecki

Plony pod znakiem zapytania

Sadownicy na razie nie wyrokują, jak bardzo najbliższe dni odbiją się na plonach. Niestety poranne przymrozki zapowiadane są w całej Polsce, więc problem może dotyczyć wszystkich, niezależnie od części kraju.

Po przymrozkach będziemy potrzebować kilku dni obserwacji, żeby ocenić czy wpłynęły one na owocowanie, ale zagrożenie jest bardzo duże. Jeszcze trudno powiedzieć jak to się skończy, bo do zbiorów ponad dwa miesiące. Staramy się, aby owoców borówki nie zabrakło. Chcielibyśmy, żeby było ich dużo, w świetnej jakości i w przystępnej cenie, aby mogli się nią cieszyć wszyscy, którzy latem jedzą borówki codziennie - jak i ci, którzy dopiero poznają walory tych szlachetnych owoców – mówi WP Finanse Bartłomiej Milczarek.

Michał Krawiel, dziennikarz WP Finansemoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2iy97a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iy97a