Trwa ładowanie...
d34yt9b
01-12-2016 07:05

W poniedziałek konferencja MR o funduszach unijnych pod patronatem PAP

W poniedziałek odbędzie się konferencja pod patronatem PAP pt "Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju", na której Ministerstwo Rozwoju m.in. ogłosi projekt zmian usprawniających proces wykorzystania środków z UE. Obecny będzie wicepremier Mateusz Morawiecki,

d34yt9b
d34yt9b

Chodzi o pakiet legislacyjny zakładający między innymi zmianę tzw. ustawy wdrożeniowej, czyli ustawy o zasadach realizacji programów z zakresu polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Jak wyjaśnił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński uproszczenia systemu wdrażania funduszy unijnych sprawią, że będą one szybciej trafiały do gospodarki, a sposób ich przyznawania będzie bardziej przyjazny dla beneficjentów.

"Są dwie ustawy dotyczące polityki spójności - ogólna, o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i taka, która reguluje m.in. zasady wdrażania środków polityki spójności, którą będziemy nowelizowali. Pakiet legislacyjny, zakładający zarówno zmiany ustawowe w ustawie wdrożeniowej, zmiany w procedurach, jak również w szeregu rzeczach, które nie mają aspektu prawnego, ale mają duże znaczenie dla beneficjentów (unijnych funduszy - PAP) będziemy chcieli ogłosić 5 grudnia" - powiedział Kwieciński.

Konferencja, która odbędzie się w PGE Narodowym, poświęcona wdrażaniu Funduszy Europejskich w Polsce skierowana jest do środowiska biznesowego, akademickiego i samorządowego, ekspertów branżowych, instytucji publicznych, a także mediów. Uczestnicy będą dyskutować o możliwościach zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki w kontekście wszystkich krajowych programów operacyjnych, w szczególności skupiając się na innowacyjnej przedsiębiorczości, inwestycjach, infrastrukturze, rozwoju cyfrowym i projektach społecznych, czytamy w komunikacie MR.

d34yt9b

Celem organizowanej przez MR konferencji jest prezentacja bieżącej i planowanej oferty wsparcia finansowanego z Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, dostępnego w krajowych programach operacyjnych oraz działań związanych z wykorzystaniem unijnych środków.

Jak podano w komunikacie "podczas panelu inauguracyjnego wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentuje efekty, plany i wyzwania związane z wdrażaniem FE". Następnie odbędą się równolegle spotkania poświęcone 4 zagadnieniom: innowacyjna przedsiębiorczość, infrastruktura, spójność społeczna i cyfrowe państwo. Ich gospodarzami będą poszczególni wiceministrowie rozwoju: sekretarz stanu - Jerzy Kwieciński (w bloku poświęconym "Spójności społecznej"), podsekretarze stanu Jadwiga Emilewicz i Adam Hamryszczak (w części dotyczącej "Innowacyjnej przedsiębiorczości"), wiceminister Witold Słowik (w panelu poświęconym inwestycjom infrastrukturalnym). W panelach bloku "Cyfrowe państwo" udział wezmą: wiceminister rozwoju Paweł Chorąży oraz wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.

Uczestnicy bloku "Innowacyjna przedsiębiorczość" będą dyskutować o sposobach intensyfikacji współpracy nauki z biznesem, znaczeniem prac B+R w procesie zwiększania poziomu innowacyjności firm oraz praktycznego zastosowania efektów tych prac dla budowania przewagi konkurencyjnej. Dyskusja dotyczyć będzie także roli i znaczenia start-upów w gospodarce oraz możliwości tworzenia dla nich jak najlepszych warunków rozwoju.

W bloku poświęconym infrastrukturze omówione zostaną dotychczasowe osiągnięcia oraz plany na kolejny rok związane w wdrażaniem Programów Infrastruktura i Środowisko oraz Polska Wschodnia.

d34yt9b

W części dotyczącej spójności społecznej omówione zostaną możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich na działania służące poprawie sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, w tym kwestie związane z atrakcyjnością i dostępnością tego wsparcia dla osób młodych, które nie uczą się, nie pracują i nie szkolą. Jeden panel w całości poświęcony będzie dostępności projektów dla osób z niepełnosprawnościami.

Celem bloku "Cyfrowe państwo" będzie prezentacja działań służących poszerzaniu dostępu do szybkiego internetu, nieograniczonego dostępu online dla każdego do spraw urzędowych, do zasobów dziedzictwa kulturowego czy nauki poprzez upublicznienie wybranych zbiorów w internecie.

Oprócz paneli dyskusyjnych dla uczestników konferencji, której patronem medialnym jest PAP, będą także dostępne strefy: networkingowa, konsultacji oraz inspiracji. W strefie networkingowej uczestnicy konferencji będą mogli nawiązywać kontakty między sobą i wymieniać się doświadczeniami, w strefie konsultacji eksperci będą udzielać informacji nt. możliwości dofinansowania projektów ze środków unijnych. W strefie inspiracji beneficjenci Funduszy Europejskich zaprezentują swoje projekty.

d34yt9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34yt9b