Trwa ładowanie...
d2cwwz1
chiny

W przyszłym tygodniu rozmowy związkowców HSW z Chińczykami

W przyszłym tygodniu związkowcy z Huty Stalowa Wola spotkają się z przedstawicielami chińskiej spółki LiuGong, która chce kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane. Rozmowy będą dotyczyć m.in. pakietu socjalnego.
Share
d2cwwz1

HSW oprócz maszyn budowlanych produkuje także sprzęt wojskowy - ta część zakładu nie będzie prywatyzowana.

Będzie to już kolejne spotkanie obu stron; pierwsze odbyło się na początku marca, wówczas związkowcy przekazali Chińczykom zapisy dotyczące m.in. gwarancji zatrudnienia oraz wysokości płacy.

Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, przyszłotygodniowe spotkanie będzie poświęcone m.in. pakietowi socjalnemu i planom Chińczyków wobec HSW.

d2cwwz1

"Na spotkaniu w ubiegłym tygodniu poprosiliśmy przedstawicieli chińskiej spółki o przedstawienie nam na piśmie programu inwestycyjnego, jaki zamierza LiuGong wprowadzić w HSW, kiedy przejmie zakład. Chcemy po prostu więcej informacji na ten temat" - dodał Kunysz.

Zaznaczył, że Chińczycy muszą tę odpowiedź skonsultować z centralą, dlatego następne spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kunysz podkreślił, że negocjacje nadal dotyczą kilku punktów. "Najważniejszy z nich dotyczy gwarancji zatrudnienia oraz funkcjonowania układu zbiorowego pracy. Sądzę, że w pozostałych, m.in. dotyczących ocen pracowników, możemy dojść do porozumienia" - powiedział.

Kunysz o szczegółach negocjacji nie chciał mówić, ale nieoficjalnie wiadomo, że Chińczycy gwarantują trzyletni okres zatrudnienia - dla związkowców jest to propozycja nie do zaakceptowania. LiuGong chce również oceniać pracowników, a po dwóch negatywnych ocenach pracownik mógłby zostać zwolniony. Związkowcy chcą jaśniejszych kryteriów oceny.

d2cwwz1

Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach. Proces prywatyzacji I Oddziału HSW rozpoczął się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.

d2cwwz1

Podziel się opinią

Share
d2cwwz1
d2cwwz1