Trwa ładowanie...

W TVP zawieszono cały zarząd; konstytuuje się nowa rada nadzorcza

Obradująca w TVP stara rada nadzorcza zawiesiła w czwartek cały zarząd spółki i nie przerwała pracy, mimo że ok. godz. 19 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała nową radę nadzorczą TVP.

W TVP zawieszono cały zarząd; konstytuuje się nowa rada nadzorczaŹródło: Jupiterimages
dnx8piw
dnx8piw

Prezesa Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego zawieszono zaledwie po trzech dniach zarządzania TVP, do której wrócili po półrocznym okresie zawieszenia. Kolejnego członka zarządu - Pawła Palucha - zawieszono po raz pierwszy. Powodów zawieszeń rada nadzorcza nie podała. Zawieszenie zarządu było ostatnią decyzją ustępującej RN TVP, w tych samych godzinach KRRiT powołała bowiem nowy organ kontrolny TVP.

W piątek w południe w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyło się wręczenie nominacji członkom nowej rady nadzorczej TVP, których w konkursie wyłoniła KRRiT. Nominacje odebrali także członkowie rady wskazani przez resorty: skarbu i kultury.

Po krótkiej uroczystości członkowie RN przemieścili się na ul. Woronicza, gdzie o godz. 14 ma się rozpocząć pierwsze posiedzenie rady w nowym składzie.

Do nowej RN telewizji publicznej weszli: kojarzeni z lewicą - Bogusław Piwowar i Leszek Rowicki, związani z PSL - Stanisław Jekiełek i Henryk Cichecki, b. eurodeputowany z list PiS Wojciech Roszkowski oraz wskazani przez resorty: z MSP - Grzegorz Borowiec, z MKiDN - Juliusz Braun.

dnx8piw

Wręczenie nominacji trwało zaledwie ok. kwadransa. - Najważniejsze zadanie dla nowej rady to oczywiście szybkie uspokojenie sytuacji w telewizji publicznej i zmiana niekorzystnej atmosfery wokół Spółki - powiedział do nowej RN przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

- Kolejnym ważnym i nowym zadaniem będzie wspólne z KRRiT przygotowanie planów programowo-finansowych. W sytuacji malejących wpływów abonamentowych potrzebne będzie państwa szczególne zaangażowanie w te działania. Niezwykle ważna wydaje się współpraca panów z Radą Programową - dodał Dworak.

Wybór nowej RN TVP jest efektem nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje rad nadzorczych i zarządów w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach. Od momentu wejścia w życie nowelizacji (wrzesień 2010 rok) władze mediów publicznych pełnią jedynie swoje funkcje do czasu powołania następców.

Wyboru RN TVP udało się dokonać po ponad dwóch miesiącach od zakończenia rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami. Przedłużająca się procedura rodziła liczne, medialne spekulacje, a sam szef KRRiT mówił, że jeśli do końca marca nie uda się wybrać nowej RN TVP Krajowa Rada może zostać rozwiązana poprzez odrzucenie jej rocznego sprawozdania przez uprawnione do tego organy.

dnx8piw

Według Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wprowadzony znowelizowaną ustawą system zgłaszania kandydatów do rad nadzorczych przez wyższe uczelnie jako sposób na odpolitycznienie mediów sprawdził się tylko częściowo. - Całkowite odpolitycznienie mediów się nie udało, prawie wszystkie osoby startujące w konkursie mają określone barwy, rodowody polityczne - mówił.

Szef KRRiT Jan Dworak zapewnił w piątek rano w TOK FM, że czwartkowe decyzje są zgodne z prawem, w TVP nie ma dwóch rad nadzorczych, a nowa zaczyna funkcjonować, kiedy zostanie wybrany ostatni członek. - Nominacje ministerialne były znane wcześniej, bo zarówno minister skarbu jak i minister kultury ogłosili kto będzie ich przedstawicielem i te nominacje wręczą dzisiaj (...). Nowa rada funkcjonuje właściwie od dzisiaj - powiedział Dworak.

dnx8piw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnx8piw