Trwa ładowanie...
d1gi7sp
d1gi7sp

W USA najważniejszy jest teraz wzrost gospodarczy - z-ca sekretarza skarbu USA

15.11. Warszawa (PAP) - W najbliższym czasie USA będą skupione głównie na wzroście gospodarczym, ale w średnim i długim okresie istotna będzie też relacja deficytu budżetu do PKB i...
Share
d1gi7sp

15.11. Warszawa (PAP) - W najbliższym czasie USA będą skupione głównie na wzroście gospodarczym, ale w średnim i długim okresie istotna będzie też relacja deficytu budżetu do PKB i konsolidacja finansów publicznych - powiedział zastępca sekretarza skarbu USA Neal Wolin.

Neal Wolin spotkał się w Warszawie m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze Janem Krzysztofem Bieleckim oraz prof. Leszkiem Balcerowiczem. Rozmawiano m.in. o współpracy transatlantyckiej w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, ostatnim szczycie G-20 i reformie regulacji w zakresie finansów.

"Polska ma dużą rolę do odegrania w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat polska gospodarka i system finansowy wykonały imponującą pracę w warunkach zamieszania i kryzysu" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Wolin.

d1gi7sp

Pytany przez PAP o troskę krajów UE, w tym Polski, o obniżenie długu publicznego, odparł: "to jest pragnienie wielu rządów w Europie i na świecie, żeby coraz bardziej skupiać się na konsolidacji fiskalnej".

"Pytanie jest, co się opłaca i w jaki sposób ten proces będzie się rozwijał. Sądzę, że to zależy od kraju, jego doświadczeń i uwarunkowań. (...) Pytanie, jak wyważyć tego rodzaju potrzeby na przestrzeni czasu i nad tym pracują rządy" - dodał.

Odnosząc się do USA, Wolin powiedział, że w najbliższym czasie kraj ten chce nadal skupiać się na wzroście gospodarczym. Propozycje prezydenta Baracka Obamy, zwłaszcza w obszarze podatków, zmierzają do pobudzania inwestycji i zatrudnienia w sektorze prywatnym.

"Ale w średnim i długim okresie jesteśmy też zainteresowani relacją deficytu naszego budżetu do PKB i zadaniem konsolidacji finansów publicznych. Kroki budżetowe znacznie obniżą nasz deficyt w ciągu najbliższych 3-4 lat i będziemy kontynuować prace nad dalszym obniżeniem deficytu, żeby w długim okresie dojść do poziomu ok. 3 proc. PKB" - powiedział Wolin.

d1gi7sp

"Ale to, jak każdy kraj zmaga się z tą kwestią, zależy od ich uwarunkowań i trudno tu generalizować, nawet w obrębie Europy" - podsumował.

Podkreślił jednocześnie znaczenie wzrostu USA dla gospodarki globalnej; zapewnił, że są wypracowywane ramy systemu finansowego, które mają zapewnić, że bańka spekulacyjna nie powtórzy się.

"Współpracujemy w tym zakresie z Europą i krajami z innych części świata" - powiedział Wolin.

Przypomniał, że wypracowaniu bezpiecznej ścieżki przyszłego wzrostu służyło spotkanie krajów G-20 w ostatni weekend.(PAP)

jzi/ pad/ bk/ ana/

d1gi7sp

Podziel się opinią

Share
d1gi7sp
d1gi7sp