W V będzie kolejny wniosek o podwyżkę stóp, ale RPP poczeka z podwyżką do VI - BofA/ML (opinia)

27.04. Warszawa (PAP) - Podczas majowego posiedzenia decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej zostanie zgłoszony kolejny wniosek o podwyżkę stóp, jednak Rada z podwyżką zdecyduje się...

27.04.2012 | aktual.: 27.04.2012 11:38

27.04. Warszawa (PAP) - Podczas majowego posiedzenia decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej zostanie zgłoszony kolejny wniosek o podwyżkę stóp, jednak Rada z podwyżką zdecyduje się poczekać do czerwca - prognozują ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch.

"Ostatnie dane, zgodnie z oczekiwaniami NBP, pokazały spowolnienie inflacji i wzrostu PKB. Jednocześnie, z powodu odnowienia problemów peryferiów strefy euro i możliwych zakłóceń w europejskim przemyśle samochodowym, wzrosła niepewność odnośnie tempa spowolnienia. Dlatego spodziewamy się, że Rada zdecyduje się poczekać na dane z kolejnego miesiąca" - napisano w piątkowym raporcie.

"RPP już w kwietniu głosowała nad podwyżką o 25 pb, a w maju będzie kolejne głosowanie. Sądzimy jednak, że słabe dane o produkcji przemysłowej w marcu spowodują odłożenie podwyżki do czerwca" - dodano.

NBP nie opublikował szczegółowych wyników kwietniowego głosowania. Z informacji PAP wynika, że w kwietniu za podwyżką głosowało 3 członków Rady.

Ekonomiści BofA/ML oceniają, że w kwietniu za podwyżką zagłosował Jerzy Haunser, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki. Autorzy raportu prognozują, że w maju za podwyżką opowiedzą się ci sami członkowie RPP, przeciwko zagłosuje Elżbieta Chojna-Duch, Anna Zielińska-Głębocka, Andrzej Kaźmierczak i Zyta Gilowska. Znak zapytania widnieje przy nazwiskach Marka Belki, Andrzeja Bratkowskiego i Adama Glapińskiego.

W I KW. WZROST PKB OK. 3,7 PROC.

BofA/ML spodziewa się, że dynamika PKB w I kwartale 2012 r. spowolniła do 3,7 proc. z 4,4 proc. w IV kwartale 2012 r. W ubiegłym tygodniu bank prognozował dynamikę PKB w I kw. o 0,1 pkt. proc. niższą.

"Mając już wszystkie miesięczne dane za pierwsze trzy miesiące roku, nasz model wskazuje, że w I kwartale wzrost PKB wyniósł ok. 3,7 proc. rdr., wyżej niż 3,5 proc. obecnie szacowanych przez GUS. Choć tempo wzrostu spowolniło, co unaoczniają słabe wyniki marcowej produkcji, spożycie gospodarstw domowych powinno utrzymać się na dobrym poziomie, na co wskazują solidne dane o sprzedaży detalicznej i poprawa nastrojów konsumenckich" - napisano w raporcie.

18 kwietnia prezes GUS Janusz Witkowski w rozmowie z PAP ocenił, że wzrost PKB w I kw. mógł spowolnić do 3,5 proc. (PAP)

fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansestopypkb
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)