W XII obniżka większa, gdyż spowolnienie silniejsze niż oczekiwania (opis)
22.1.Warszawa (PAP) - RPP dokonała w grudniu silnej obniżki stóp,
gdyż sygnały o spowolnieniu okazały się silniejsze niż oczekiwano,
a wśród RPP przeważył pogląd, że skala...
22.1.Warszawa (PAP) - RPP dokonała w grudniu silnej obniżki stóp, gdyż sygnały o spowolnieniu okazały się silniejsze niż oczekiwano, a wśród RPP przeważył pogląd, że skala spowolnienia uzasadnia głębsze obniżki.
Na posiedzeniu złożono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych, a także wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 75 punktów bazowych. Przyjęto wniosek o obniżenie stóp procentowych o 75 punktów bazowych, w związku z czym wniosek o obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych nie był przedmiotem głosowania.
NA POSIEDZENIU RPP WYGRALI GOŁĘBI CZŁONKOWIE
Większość członków Rady uznała, że skala spowolnienia wzrostu gospodarczego w Polsce oraz podwyższony koszt kredytu wynikający z utrzymywania się rynkowych stóp procentowych na poziomie istotnie wyższym od poziomu stopy referencyjnej NBP przy jednoczesnym wyraźnym osłabieniu presji inflacyjnej uzasadniają znaczące złagodzenie polityki pieniężnej na grudniowym posiedzeniu.
"Członkowie ci argumentowali, że zbyt słaba reakcja polityki pieniężnej na niekorzystne procesy zachodzące w polskiej gospodarce może przyczynić się do ich nasilenia, a w konsekwencji - poprzez pogorszenie oczekiwań uczestników rynków finansowych - oddziaływać w kierunku osłabienia i wzrostu zmienności kursu złotego. Oceniali oni, że bardziej znaczące obniżenie stóp procentowych NBP będzie przeciwdziałać ograniczeniu akcji kredytowej banków, a w konsekwencji zbyt silnemu osłabieniu popytu krajowego, a także obniży koszt kredytu, w tym także koszt obsługi zaciągniętych wcześniej kredytów; co dodatkowo mogłoby zmniejszyć odsetek tzw. złych długów, oddziałując w kierunku zwiększenia stabilności systemu finansowego" - napisano w grudniowych minutes.
"Wskazywali również, że deklarowane przez przedstawicieli rządu utrzymanie dyscypliny finansów publicznych pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego, stanowi dodatkowy czynnik sprzyjający łagodzeniu polityki pieniężnej. Rada dyskutowała także na temat skali możliwych dalszych obniżek stóp procentowych NBP" - napisano.
JASTRZĘBIE W MNIEJSZOŚCI
Część członków Rady była zdania, że łagodzenie polityki pieniężnej powinno następować stopniowo.
"Miedzy innymi ze względu na wysoki poziom niepewności co do perspektyw gospodarki światowej i polskiej, a także co do siły oddziaływania obniżek stóp NBP na wysokość rynkowych stóp procentowych i popyt krajowy" - napisano.
Członkowie Ci argumentowali, że zbyt silne obniżenie stóp procentowych mogłoby niekorzystnie wpłynąć na oczekiwania uczestników rynków finansowych odnośnie do perspektyw gospodarki polskiej, a przez to przyczynić się do dalszej deprecjacji kursu walutowego. (PAP)
map/ gor/