Trwa ładowanie...
d1jtwu2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wakacje

Wakacje za granicą. Włosi zakazali budowy zamków z piasku

Zakaz chodzenia w drewniakach, włączania szef grających i gramofonów, budowy zamków z piasku i kopania dołów na plaży - takie przepisy obowiązują w nadmorskich miejscowościach we Włoszech. O tych archaicznych mało kto pamięta, inne są egzekwowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wakacje za granicą. Włosi zakazali budowy zamków z piasku
(Eastnews, Fot: PIOTR MATUSEWICZ / Eastnews)
d1jtwu2

W Orbetello w Toskanii wiszą afisze po angielsku i niemiecku z informacją o tym, że zabronione jest zostawianie na plaży w chwili kąpieli w morzu różnych przedmiotów, wśród nich - ku zdumieniu zagranicznych turystów - mokasynów. Cudzoziemcy fotografują te komunikaty i pytają o przyczyny tego zakazu. Odpowiedzi nie zna nikt.

Na wyspie Capri od 1963 roku do tej pory obowiązuje zakaz chodzenia w drewniakach, ponieważ hałasują.

Na tej samej wyspie, z tego samego powodu, wciąż aktualny jest przepis zabraniający używania gramofonów i szaf grających.

d1jtwu2

W Alassio w Ligurii nie można jeść w miejscach publicznych, a w pobliskiej miejscowości Albisola nie wolno kłaść się na klombach.

W Voltri koło Genui, z powodu szerzącego się zwyczaju nocnego grillowania na plażach, wprowadzono zakaz takiego świętowania. Do 200 euro kary grozi tam zaś tym, którzy rozbijają małe namioty na plaży po to, by zarezerwować sobie miejsce na piasku.

W popularnej miejscowości San Felice Circeo w regionie Lacjum zabronione jest palenie ognisk na plaży.

W znanym miasteczku Sorrento na południu, uliczni artyści mogą zatrzymać się w jednym miejscu nie dłużej niż kwadrans, a restauratorzy nie mogą podchodzić do turystów i zapraszać ich do lokali - jak głosi przepis - w ,,bezczelny i natarczywy sposób".

W Viareggio nie można kłaść stóp na ławce.

Wielu zagranicznych turystów nie wie też, że w licznych miejscowościach nadmorskich od lat obowiązuje zakaz kopania dołów i budowy zamków z piasku.

Zobacz także jak dostać zwrot VAT za zakupy za granicą:

d1jtwu2
d1jtwu2

d1jtwu2