Trwa ładowanie...

Walentynki 2020. Święto zakochanych w pigułce

Już jutro odbędzie się słynne święto zakochanych - Walentynki. Z tej okazji przypominamy historię pochodzenia zwyczaju.

Walentynki 2020. Święto zakochanych w pigułceŹródło: Pixabay.com
dhrqesh
dhrqesh

Walentynki 2020. Święto zakochanych w pigułce

Walentynki swoją nazwę zawdzięczają świętemu Walentemu, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia - 14 lutego. Dzień obchodzony poprzez wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Na Zachodzie z kolei czczono św. Walentego jako patrona zakochanych.

Oglądaj: Marta Manowska: "Miłość w "Sanatorium miłości" jest przyjaźnią"

Obchody walentynkowe trafiły do naszego kraju w połączeniu z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednak dopiero lata 90-te przyniosły zwyczajowi miejsce wśród najważniejszych z "mniej istotnych" świąt czy obchodów w Polsce. Największe w Polsce Walentynki odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą "Walentynki Chełmińskie".

Spora część polskiego społeczeństwa krytykuje Walentynki jako przejaw amerykanizacji, stanowiący obcy element w polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są również krytykowane z powodu ich komercyjnego i konsumpcjonistycznego nastawienia. Biznes uznaje bowiem datę 14 lutego za możliwość przełamania stagnacji w handlu między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

dhrqesh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhrqesh