Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur w 2018 r. Świadczenia wzrosną nawet o 3 proc., są na to pieniądze

Nawet o 3 proc. mogą wzrosnąć emerytury Polaków w nadchodzącym roku. Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska przyznała, że rządowe prognozy waloryzacji mogą okazać się niedoszacowane i emeryci dostaną więcej pieniędzy. Wszystko zależy od danych GUS na temat inflacji i wzrostu wynagrodzeń.

Waloryzacja emerytur w 2018 r. Świadczenia wzrosną nawet o 3 proc., są na to pieniądzeŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d3c1oko
d3c1oko

Decyzja dotycząca waloryzacji emerytur ma zapaść w lutym, gdy GUS opublikuje kluczowe dane. Wszystko jednak wskazuje na to, że wzrost wyniesie nie 2,7 proc., lecz 3-3,1 proc.

- Cóż, wiem, że nie jest to wciąż dużo, ale w porównaniu z poprzednimi latami to sporo i emeryci mogą w jakimś sensie odetchnąć - mówi "Super Expressowi" minister Rafalska.

Wideo: waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

Przy średniej emeryturze wynoszącej 2150 zł brutto (1780 zł na rękę) 3-procentowa waloryzacja oznacza wzrost o ok. 65 zł.

d3c1oko

Mediana emerytur w Polsce to 1930 zł brutto (1605 zł netto). Oznacza to, że połowa emerytów dostaje więcej, a druga połowa - mniej. Po waloryzacji będzie to o niecałe 60 zł więcej.

Waloryzacja najbardziej ucieszy oczywiście najbogatszych emerytów. Osoba, która już dzisiaj dostaje 4 tys. zł brutto, od marca będzie mieć o ponad 120 zł więcej.

Dość skromny wzrost świadczeń wystąpi za to w przypadku emerytury minimalnej wynoszącej tysiąc złotych brutto. Podwyżka wyniesie 30 zł.

Czy rząd znajdzie na to wszystko pieniądze? Mateusz Morawiecki jeszcze jako wicepremier zapewniał, że sytucja budżetu jest tak dobra, że na cele społeczne rząd może wydawać o wiele więcej, niż dotychczas.

d3c1oko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1oko