Trwa ładowanie...

Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę? Ministerstwo analizuje możliwość waloryzacji tego świadczenia

Zasiłek pogrzebowy po wielu latach zostanie podniesiony? Zastanawia się nad tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort poinformował, że "trwają obecnie prace analityczne, których przedmiotem jest możliwość wprowadzenia mechanizmu waloryzacji tego zasiłku". Przyznał to wiceminister Marcin Zieleniecki w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.

Share
Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę? Ministerstwo analizuje możliwość waloryzacji tego świadczeniaŹródło: flickr.com, fot: Pawel Loj
ddmny6c

4 tys. zł - od 2011 roku tyle właśnie wynosi zasiłek pogrzebowy. Przez siedem ostatnich lat nie drgnął nawet o złotówkę. I to pomimo że średnie wynagrodzenie wyraźnie poszło w górę.

Wcześniej po śmierci bliskiej osoby na jej pogrzeb przysługiwało nawet o 2 tys. zł więcej. Dlaczego? Przed reformą z marca 2011 roku zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia z dnia śmierci osoby, na której pogrzeb przysługiwały pieniądze. I tak jeszcze w 2010 roku można było dostać ponad 6 tys. zł.

Skąd zmiana? Przez oszczędności. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego ograniczenie zasiłku tłumaczył koniecznością zaciśnięcia pasa.

ddmny6c

"W celu ograniczenia wydatków ze środków publicznych zaistniała konieczność podjęcia konkretnych działań. Takie kroki są niezbędne" - można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej wysokość zasiłku. Warto jednak dodać, że ta sama ustawa ograniczyła wzrost zarobków w administracji i wysokość pensji posłów i senatorów. Do tego w tym samym dokumencie zapisano podniesienie ulgi na przejazdy pociągami i autobusami dla studentów (wzrosły do 51 proc.). Rząd pokazywał, że w Europie są kraje, w których zasiłku po prostu nie ma. Wtedy była to m.in. Wielka Brytania czy Norwegia.

Nie zmienia to faktu, że od 2011 roku zasiłek nie zmienił się. Warto zauważyć, że w tym czasie średnia pensja urosła o około tysiąc złotych. Nie bez znaczenia jest fakt, że w górę poszły też ceny. Dlatego w tej sprawie postanowił interweniować poseł Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości. Pod koniec listopada wysłał do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej interpelację poselską.

Zobacz także: Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

"Drastyczne obniżenie wysokości tego świadczenia najmocniej uderzyło w ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich. Co więcej, te osoby wskutek podjętej przez poprzedni rząd decyzji zostało zmuszonych do podjęcia dramatycznych decyzji o zaciągnięciu kredytu bądź pożyczki na pokrycie kosztów pochówku" - pisze poseł.

ddmny6c

"Należy pamiętać o tym, że zasiłek pogrzebowy jest ostatnim świadczeniem, jakie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz ubezpieczonego, i powinien w całości wystarczyć na dokonanie godnego pochówku" - dodaje.

Poseł PiS postanowił zapytać, czy resort planuje podwyższenie zasiłku. Na odpowiedź czekał do 21 grudnia. Odpisał wiceminister Marcin Zieleniecki. I przyznał, że temat świadczenia pogrzebowego jest w ministerstwie żywy.

"W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają obecnie prace analityczne, których przedmiotem jest możliwość wprowadzenia mechanizmu waloryzacji tego zasiłku” - argumentuje wiceminister. "Decyzja co do ewentualnego podjęcia prac legislacyjnych zostanie podjęta po przeprowadzeniu powyższych analiz" - dodaje na końcu.

Jakby miał wyglądać nowy zasiłek pogrzebowy? Mógłby on być waloryzowany jak emerytury i renty. Każdego roku byłby powiększany o odpowiedni wskaźnik - uwzględniający wzrost średniego wynagrodzenia i inflację, czyli podwyżki cen.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Jednocześnie przedstawiciel ministerstwa przypomina, że w ostatnim czasie procedowany jest senacki projekt, który pozwoli na wypłacanie zasiłku rodzicom zmarłych, ale jeszcze nienarodzonych dzieci. Co ciekawe, we wrześniu wiceminister Zieleniecki odpowiadał również na interpelację poselską dotyczącą zasiłku pogrzebowego. Wtedy w jego odpowiedzi nie znalazły się informacje o przeprowadzanych analizach.

ddmny6c

Komu przysługuje zasiłek? Np. członkowi rodziny, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, osobie obcej, jeżeli którykolwiek z wymienionych pokrył koszty pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci osoby, która była ubezpieczona w ZUS (lub ma przyznaną emeryturę lub rentę). Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć odpowiednie pismo do ZUS i przedstawić m.in. akt zgonu. Czasu na to jest aż 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, na którą zasiłek będzie pobierany.

ddmny6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddmny6c
ddmny6c