Warszawa: kierowcy badają serce
Serce zdrowe, można jechać. Kilkudziesięciu zawodowych kierowców w jednej z warszawskich zajezdni sprawdziło, czy ma zdrowe serce
02.08.2013 | aktual.: 02.08.2013 13:48
Badanie jest dobrowolne, a jego wyniki objęte tajemnicą lekarską. Jednym z ochotników był Kazimierz Gerej. Jego receptą na zdrowie jest dobry sen. Zapewnia, że kierowcy autobusów miejskich rzadko słabną za kierownicą. Jeśli źle się czują, w każdym pojeździe jest zainstalowany system powiadamiania.
Dzięki temu szybko można zmienić chorego. Program badań powstał po to, by zapobiegać wypadkom spowodowanym przez chorych, słabnących w czasie pracy kierowców. Rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego dodaje, że ryzyko tragedii zwiększają trudne warunki pracy. Kierowcy prowadzą siedzący tryb życia, często przez wiele godzin nie zmieniają pozycji ciała. Odżywiają się nieregularnie i zdarza się, że jedzenie jest złej jakości. Do tego dochodzi stres. Takie warunki mogą powodować choroby, a to śmiertelne zagrożenie. W czasie jazdy może dojść do zawału serca czy do udaru mózgu. Zagrożone jest więc życie kierowcy, jak i innych uczestników drogi.
Badania odbędą się także w innych miastach.