Warszawa obniża bonifikaty dla mieszkańców. W kasie miasta zostanie 1,7 mld zł

Warszawiacy długo nie nacieszyli się 98 proc. bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Choć tak wysoką stawkę uchwaliła w połowie października Rada Warszawy, to na wniosek nowego prezydenta obniżyła ją do poziomu przysługującego właścicielom nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poprzednia prezydent przyznała bonifikaty, obecny chce je obniżać
Poprzednia prezydent przyznała bonifikaty, obecny chce je obniżać (East News, Fot: Jacek Domiński)
WP

1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań i domów zbudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste staną się automatycznie właścicielami tych gruntów. To efekt ustawy, która 5 października weszła w życie. Nie stanie się to jednak za darmo. Wszyscy zapłacą za to tzw. opłatę przekształceniową.

I to właśnie od tej opłaty przysługuje bonifikata. Na gruntach Skarbu Państwa wynosi ona 60 proc. w razie poniesienia jej w pierwszym roku, 50 proc. w drugim i tak do 10 proc. w szóstym roku. Samorządy mogły jej wysokość ustalać samodzielnie. Przed wyborami samorządowymi Rada Warszawy przyjęły uchwałę, w której przyznały mieszkańcom prawo do 98 proc. bonifikaty. Taka sytuacja nie trwała jednak długo. O godz. 14:55 13 grudnia zdecydowała o jej obniżeniu do poziomu obowiazującego na gruntach SP.

Zobacz też: Jeśli chcesz zaoszczędzić na uwłaszczeniu, zapłać w pierwszym roku. Później przestaje się opłacać

WP

Projekt uchwały obniżający poziom bonifikat wniósł na sesję Rady Miasta wiceprezydent Robert Soszyński. Dokument trafił błyskawicznie pod obrady i głosami 38 radnych (przeciw było 19) został przyjęty.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że pierwotny poziom ulg uszczuplał dochody miasta o 3,5 mld zł. Dzięki zmniejszeniu pomocy dla mieszkańców w budżecie zostanie więcej o niemal 1,7 mld zł. Jako pierwsi zdjęcia dokumentu opublikowali na Twitterze stołeczni działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz też: Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP