Warszawa obniża bonifikaty dla mieszkańców. W kasie miasta zostanie 1,7 mld zł
Warszawiacy długo nie nacieszyli się 98 proc. bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Choć tak wysoką stawkę uchwaliła w połowie października Rada Warszawy, to na wniosek nowego prezydenta obniżyła ją do poziomu przysługującego właścicielom nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa.
1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań i domów zbudowanych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste staną się automatycznie właścicielami tych gruntów. To efekt ustawy, która 5 października weszła w życie. Nie stanie się to jednak za darmo. Wszyscy zapłacą za to tzw. opłatę przekształceniową.
I to właśnie od tej opłaty przysługuje bonifikata. Na gruntach Skarbu Państwa wynosi ona 60 proc. w razie poniesienia jej w pierwszym roku, 50 proc. w drugim i tak do 10 proc. w szóstym roku. Samorządy mogły jej wysokość ustalać samodzielnie. Przed wyborami samorządowymi Rada Warszawy przyjęły uchwałę, w której przyznały mieszkańcom prawo do 98 proc. bonifikaty. Taka sytuacja nie trwała jednak długo. O godz. 14:55 13 grudnia zdecydowała o jej obniżeniu do poziomu obowiazującego na gruntach SP.
Projekt uchwały obniżający poziom bonifikat wniósł na sesję Rady Miasta wiceprezydent Robert Soszyński. Dokument trafił błyskawicznie pod obrady i głosami 38 radnych (przeciw było 19) został przyjęty.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że pierwotny poziom ulg uszczuplał dochody miasta o 3,5 mld zł. Dzięki zmniejszeniu pomocy dla mieszkańców w budżecie zostanie więcej o niemal 1,7 mld zł. Jako pierwsi zdjęcia dokumentu opublikowali na Twitterze stołeczni działacze Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz też: Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl