Trwa ładowanie...
d2e6b69

Warszawa ogłasza konkurs pomysłów na wykorzystanie miejskich danych

Warszawa ogłosiła konkurs pomysłów na aplikacje na smartfon lub stronę internetową, które będą wykorzystywać dane udostępniane przez miasto, dotyczące np. opieki zdrowotnej czy transportu. Propozycje można zgłaszać do 22 marca.

Share
d2e6b69

Konkurs "Dane po warszawsku" powiązany jest z platformą udostępniającą otwarte dane publiczne. Na specjalnej stronie api.um.warszawa.pl zamieszczono ponad 200 zbiorów danych pogrupowanych w 13 kategoriach, pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich. Są to m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa, bankomaty, opieka zdrowotna, noclegi), transport miejski (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), sport i rekreacja (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historia i religia (cmentarze, mapy historyczne) czy edukacja (wykaz placówek).

"Chcemy uświadomić mieszkańcom, że wiele rzeczy zależy od nich. To nie jest tak, że tylko i wyłącznie ciężar leży po stronie administracji publicznej i tylko administracja może odpowiedzieć na problemy. Chcemy pobudzić organiczną aktywność" - mówiła podczas poniedziałkowej prezentacji Anna Sienicka z Fundacji TechSoup, która jest współorganizatorem akcji.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zgłosić pomysł na wykorzystanie przynajmniej jednego ze zbiorów danych udostępnionych na platformie. Nie trzeba jednak mieć wiedzy technicznej ani umieć programować - w ramach konkursu organizatorzy pomogą skompletować zespoły, które zrealizują pomysł.

d2e6b69

"Tu nie trzeba się znać na danych, po prostu trzeba mieć jakiś pomysł. Można być aktywistą od ochrony środowiska, a można być bardzo ciekawym, jak wygląda sytuacja przedszkoli w Warszawie" - wyjaśniała Siennicka.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich, mogą w nim brać udział zarówno osoby fizyczne, (w tym młodzi ludzie powyżej 13. roku życia), jak i osoby prawne, np. organizacje pozarządowe lub przedsiębiorstwa, z zastrzeżeniem prawa do nagród pieniężnych dla mikroprzedsiębiorstw (tj. zatrudniających poniżej 10 osób i osiągających roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekraczający 2 milionów euro).

Premiowane będą jednak rozwiązania otwarte, dostępne na wolnych i otwartych licencjach oraz dostępne dla wszystkich użytkowników (stosujące standard WCAG 2.0)

Twórcy zwycięskich aplikacji otrzymają wsparcie, które pozwoli na rozwinięcie projektów. Przewidziane są także nagrody pieniężne i rzeczowe (doradztwo, wsparcie promocyjne powstałych rozwiązań).

d2e6b69

Więcej informacji na temat konkursu jest dostępnych na stronie konkurs.danepowarszawsku.pl, przez którą można też dokonać zgłoszenia do konkurs.

Jak mówili przedstawiciele władz miasta, akcja stanowi element polityki otwartości Warszawy, która stara się zapewnić możliwie szeroki dostęp do danych publicznych.

"Wierzymy w to, że cała energia mieszkańców Warszawy (...) doprowadzi do tego, że oni wpadną na takie pomysły, na jakie my byśmy nie wpadli. (...) Na pewno wśród nich trafią się takie, które naprawdę wpłyną na polepszenie jakości życia warszawiaków" - powiedział Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69