Trwa ładowanie...

Warszawskie Okęcie zakupiło nowy sprzęt do odśnieżania lotniska

Władze warszawskiego lotniska Okęcie zakupiły nowy sprzęt do odśnieżania. W ciągu dwóch najbliższych lat port będzie dysponował 10 nowymi zestawami odśnieżającymi - poinformował w czwartek dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Michał Marzec.

Warszawskie Okęcie zakupiło nowy sprzęt do odśnieżania lotniskaŹródło: Jupiterimages
d3h9jud
d3h9jud

Zestaw odśnieżający składa się z pługa, ciągnika, oczyszczarki i umieszczonego na końcu wentylatora. Szerokość pługa oraz szczotki wynosi 6,8 m. Pierwsze trzy nowoczesne zestawy lotnisko otrzymało w lutym tego roku. Kolejne mają być dostarczone jesienią tego roku, ostatnie mają dotrzeć w 2011 r.

Dodatkowo lotnisko zakupiło jedną zraszarkę środków chemicznych do odladzania nawierzchni lotniskowych. Pokrywa ona drogę startową specjalnym płynem, zapobiegającym zamarzaniu.

- Zakupiony przez nas sprzęt pozwoli nam bezpieczniej i krócej odśnieżać pasy startowe. Będzie to możliwie już po jednym przejeździe kolumny odśnieżającej, co umożliwi nam wyłączenie drogi startowej z eksploatacji z obecnych 40 minut do 20 minut - powiedział Marzec.

Ponadto nowy sprzęt umożliwi odśnieżanie dróg kołowania oraz płyt postojowych dla samolotów. Ma to skutkować poprawą przepustowości lotniska zimą.

d3h9jud

Jak poinformował Marzec, zakup sprzętu jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Kontrakt na zakup 10 zestawów odśnieżających i zraszarki opiewał na kwotę ok. 23 mln zł, z czego ok. 19,5 mln zł pochodziło ze środków unijnych - powiedział Marzec.

Ponadto władze lotniska, również ze środków unijnych, zakupiły dwa pojazdy ratowniczo-gaśnicze dla Lotniskowej Straży Pożarnej. Ich dostawa ma nastąpić w 2011 r.

Dyrektor pionu finansowego Michał Nowotny powiedział, że PPL stara się pozyskać 115 mln zł z UE m.in. na rozbudowę i modernizację Terminalu 1 i jego integrację z Terminalem 2. "Szacujemy, że do 2014 r. uda nam się ze środków unijnych uzyskać prawie 150 mln zł" - powiedział.

d3h9jud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h9jud