Warunkowe podwyżki VAT niezgodne z konstytucją?
1 stycznia zacznie obowiązywać 23 proc. stawka podatkowa dla większości towarów i usług. Jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, przyjdą kolejne podwyżki podatku VAT. Zdaniem ekspertów, takie warunkowe zapisy w ustawie o finansach publicznych mogą być niezgodne z prawem.
27.09.2010 | aktual.: 27.09.2010 07:25
Warunkowe podniesienie VAT do 25 proc. będzie wpisane w nowelizację budżetu. Gdy tylko przekroczymy 55 proc. próg, podatki wzrosną automatycznie. Zdaniem konstytucjonalisty Piotra Winczorka, taki zapis w ustawie łamie zasadę "określoności regulacji". Jego zdaniem, podatnik ma prawo wiedzieć, jakie podatki płaci, a państwo powinno poinfromować go wcześniej o nowych obciążeniach.
Również eksperci, którzy specjalizują się w podatku VAT uważają, że taki zapis jest niedopuszczalny. Dodatkowo podważają dane Głównego Urzędu Statystycznego, jako wystarczające źródło informacji służące podwyżce podatków. Wprowadzenie takich warunkowych zapisów stworzy więc martwe prawo, które zacznie obowiazywać na podstawie ogłoszonego komunikatu.
Ministerstwo Finansów zastrzega, że projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych jeszcze nie jest ukończony. Jeśli tak się stanie, trafi do konsultacji międzyresortowych. Jednocześnie zaznacza, że eksperci z MF nie widzą w planowanych zapisach sprzeczności z konstytucją. Podwyżka podatku VAT od początku przyszłego roku ma przynieść nawet 5 mld złotych do krajowego budżetu.
kj