Trwa ładowanie...

Warzywa i owoce tylko dla bogaczy? Porównaliśmy ceny z bazaru, supermarketu i dyskontu

Kiedyś wracaliśmy z bazaru z wypełnioną po brzegi siatką warzyw i owoców, za które płaciliśmy grosze. W tym roku, nie zdając sobie sprawy z tak dużej podwyżki cen, możemy się nieźle naciąć i zostawić na bazarze majątek. Ile kosztują te same warzywa i owoce w supermarkecie i dyskoncie? Sprawdziłam.

Warzywa i owoce tylko dla bogaczy? Porównaliśmy ceny z bazaru, supermarketu i dyskontuŹródło: wp.pl
d25xp4i
d25xp4i

Ceny warzyw i owoców wystrzeliły w tym roku mocno w górę. Zimny maj, do tego susza i pandemia koronawirusa spowodowały mniejsze plony i problemy przy zbiorach, co znacznie wpłynęło na ceny. W WP Finanse niedawno informowaliśmy o wciąż drogich, w porównaniu do zeszłego roku - truskawkach.

Inflacja galopuje

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o 6,1 proc. w porównaniu do maja ubiegłego roku. W kwietniu było jeszcze gorzej - ten wzrost sięgał 7,4 proc. Drożały zwłaszcza owoce - aż o 22 procent! W przypadku warzyw w kwietniu ten wzrost sięgał 8,1 proc. (szczegółowych danych z maj jeszcze nie ma).

Ostatnio na bazarku przeszedł mnie zimny dreszcz, gdy za cztery sztuki warzyw (2 pomidory, paprykę i ogórka) zapłaciłam... 19 zł. Dlatego postanowiłam porównać ceny tych samych produktów sprzedawanych na bazarze, w supermarkecie (Carrefour) i dyskoncie (Biedronka). I dochodzę do wniosku, że warzywa i owoce to dzisiaj towar luksusowy.

ZOBACZ: 35 m kw. na drzewie i bez pozwolenia. Byliśmy w środku. "Efekt WOW"

Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że warzywa w zależności od miejsca sprzedaży różnią się pod względem wyglądu, walorów smakowych, miejsca uprawy i kraju pochodzenia. W tym porównaniu biorę pod uwagę jedynie ceny. Zaczynam od rzodkiewki. Na bazarku za jeden pęczek trzeba zapłacić ok. 3,50 zł. Z kolei w supermarkecie i dyskoncie cena wynosi 2,49 zł. To złotówka różnicy na jednym pęczku.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn

Pomidory malinowe na warszawskim bazarze kosztują od 8 do 15 zł za kilogram. W supermarkecie jest to 8,10 zł, a w dyskoncie 10 zł.

d25xp4i

Z kolei kilogram za czerwonej papryki na bazarze musimy zapłacić 14,99 zł. Tyle samo kosztuje ona w dyskoncie. Supermarket wypada tu najkorzystniej, bo cena wynosi 12,99 zł.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn

Różnice potrafią być naprawdę duże

Wielkim zaskoczeniem cenowym jest dla mnie cukinia. Na bazarze kosztuje aż 10 zł za kilogram. - Drogo w tym roku – mówi sprzedawca. Tymczasem w supermarkecie kupimy ją za 4,99 zł, a w dyskoncie za 7,99 zł.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn

Sałata masłowa to kolejny produkt, którego cena mocno się różni. Na bazarku jedna sztuka kosztuje 5 zł, w supermarkecie 2,99 zł, a w dyskoncie zaledwie 1,79 zł (trafiłam na cenę promocyjną).

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn
wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn

Zaskoczyła mnie też cena arbuza. Na bazarze trzeba zapłacić 9,50 za kilogram. To o 4,50 zł więcej niż w supermarkecie i o 3,50 zł niż w dyskoncie.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn
wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn

Duże sklepy nie zawsze górą

W przypadku marchwi i cebuli króluje bazar. 1 kg cebuli na ryneczku kosztuje 3,50 zł. W supermarkecie i dyskoncie więcej, bo 3,99 zł. Z kolei za marchew na bazarze musimy zapłacić 3 zł, a w Carrefourze i Biedronce - 3,99 zł.

d25xp4i

Podobna sytuacja dotyczy ogórków. Za kilogram na bazarze zapłacimy 5,50 zł, a w supermarkecie i dyskoncie 5,99 zł.

Produkt, który był wyraźnie tańszy na bazarze niż w dyskoncie, to fasolka szparagowa. Na bazarze kosztuje ok. 19,99 zł za kilogram (chociaż był też stragan, gdzie sprzedawano ją po 23 zł). Z kolei cena widniejąca w dyskoncie to 2,99 zł za 100 gramów, czyli aż 29,90 zł za kilogram.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: Agata Wołoszyn

Za zdrowie trzeba zapłacić

Utarło się przekonanie, że zdrowe odżywanie jest drogie. Ci, którzy tak mówili, mieli dawniej na myśli wysokie ceny m.in. takich produktów, jak komosa ryżowa, mleko roślinne, dobrej jakości chleb, pasty warzywne itd.

d25xp4i

Grupa stojąca w opozycji jako kontrargument podawała niskie ceny owoców i warzyw, bo to właśnie ta kategoria produktów jest najważniejsza, jeżeli chodzi o zdrową dietę. Niestety ceny w tym roku mogą zwalać z nóg. Nie zawaham się użyć stwierdzenia, że w 2020 roku zdrowe odżywanie jest drogie. Na nasze nieszczęście akurat teraz, gdy szczególnie powinniśmy dbać o swoją odporność i dostarczać naszemu organizmowi wartościowych składników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d25xp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xp4i