Trwa ładowanie...
ior
01-10-2013 10:30

Watykański bank po raz pierwszy ujawnił swój raport finansowy

Po raz pierwszy w swej historii watykański bank IOR opublikował w internecie raport finansowy ze swej działalności. To wynik głębokiej reformy we wstrząsanym skandalami w banku, której celem jest przejrzystość i dostosowanie do międzynarodowych standardów.

Watykański bank po raz pierwszy ujawnił swój raport finansowyŹródło: AFP/FILIPPO MONTEFORTE
d4letwm
d4letwm

Ze sprawozdania wynika, że w 2012 roku IOR, czyli Instytut Dzieł Religijnych, zanotował zysk w wysokości 86,6 miliona euro. To cztery razy więcej niż w roku 2011, gdy wynosił on 20,3 miliona euro. Zeszłoroczne wyniki finansowe uznano za "doskonałe".

Osiągnięty w zeszłym roku zysk - poinformowano - umożliwił bankowi przekazanie wkładu w wysokości 54,7 mln euro do budżetu Stolicy Apostolskiej.

W 2012 roku wysokość sum powierzonych Instytutowi przez klientów przekroczyła 6 miliardów euro.

Prezes IOR Ernst von Freyberg oświadczył, że jego polityka inwestycyjna ma na celu przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa powierzonych mu depozytów. Postawę wobec takich inwestycji określił jako konserwatywną i nacechowaną niskim stopniem ryzyka.

d4letwm

- Wraz z publikacją naszego dorocznego raportu dochowujemy wierności wobec zobowiązania na rzecz zagwarantowania przejrzystości naszej działalności odpowiadając tym samym na słuszne oczekiwania ze strony Kościoła katolickiego, naszych klientów, władz watykańskich, współpracujących z nami banków i opinii publicznej - oświadczył von Freyberg.

Poinformowano ponadto, że obecnie w IOR trwają kontrole wszystkich relacji banku z jego klientami oraz wprowadzanych procedur w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy, wymaganych przez międzynarodowe normy.

Linię jawności funkcjonowania banku Watykanu polecił wprowadzić papież Benedykt XVI. W ostatnich latach wyszła na jaw seria skandali oraz podejrzanych operacji, przeprowadzanych za pośrednictwem IOR i będących w niektórych przypadkach przedmiotem prokuratorskich dochodzeń.

Na nieprawidłowości nałożyły się wewnętrzne spory dotyczące zasad działania banku. Papież Franciszek kontynuuje dzieło reformy banku i jego zaostrzonej kontroli.

d4letwm

W związku z wtorkową publikacją raportu dziennik "Corriere della Sera" ujawnił, że pod koniec września kierownictwo IOR rozesłało 900 listów do niektórych swych klientów informując o chęci zamknięcia ich kont i zerwania współpracy z nimi. Według gazety dyrekcja Instytutu zamierza zamknąć konta zagranicznych ambasad przy Stolicy Apostolskiej. Na razie podjęto kroki, by w związku z budzącymi wątpliwości transakcjami, zamknąć rachunki placówek dyplomatycznych Syrii, Iranu, Iraku i Indonezji.

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm