Trwa ładowanie...

Ważny dzień dla rodziców. Można dostać nawet 400 zł

Od 1 kwietnia rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wniosek o wsparcie można składać tymi samy kanałami jak w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czy programu Rodzina 500 plus.

Od piątku 1 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie do żłobka Od piątku 1 kwietnia można składać wnioski o dofinansowanie do żłobka Źródło: Adobe Stock, fot: FILIP OLEJOWSKI
d4k9phy
d4k9phy

Wsparcie dotyczy rodziców tych dzieci, które nie kwalifikują się do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli świadczenia do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Dofinansowanie do żłobka wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Przykładowo, jeśli rodzic płaci za żłobek 300 zł, to dofinansowanie również wyniesie 300 zł. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Dofinansowanie do pobytu w żłobku

Wnioski są przyjmowane wyłącznie online przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

d4k9phy

Dofinansowanie przysługuje rodzicom od początku tego roku, warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja.

Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub rachunek bankowy dziennego opiekuna prowadzącego działalność na własny rachunek z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Pieniądze na dziecko w żłobku.

Resort rodziny zaznacza, że po otrzymaniu przez placówkę lub dziennego opiekuna informacji o przyznaniu dofinansowania, możliwe jest obniżanie opłaty w kolejnych miesiącach, w których dziecko będzie uczęszczać do instytucji. Dofinansowanie może być też przekazywane rodzicom w formie gotówkowej lub bezgotówkowej (za pośrednictwem przelewu na rachunek bankowy rodzica).

d4k9phy

Z kolei w przypadku wyrównania od 1 stycznia 2022 r., podmiot prowadzący może zwrócić rodzicowi część poniesionej opłaty w wysokości przyznanego za dane miesiące dofinansowania. Zwrot ten może nastąpić w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Rodzice mogą też uiszczać obniżoną opłatę za pobyt dziecka przez kilka kolejnych miesięcy. Takie rozwiązania dotyczą także sytuacji, w której rodzic już zapłacił za pobyt dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4k9phy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k9phy