Trwa ładowanie...
bar
22-11-2007 14:15

Wchodzimy do Schengen, koniec kurczaków w cieście?

Pięciu obywateli Wietnamu, zatrudnionych nielegalnie w krakowskich barach orientalnych zatrzymali funkcjonariusze straży granicznej. Takie kontrole będą się powtarzały w związku z wchodzeniem Polski do strefy Schengen. Dajemy wyraźne sygnały, że nie będą tolerowane przypadki nielegalnego zatrudniania cudzoziemców - mówi Wirtualnej Polsce mjr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Wchodzimy do Schengen, koniec kurczaków w cieście?Źródło: KOSG
d2t4svu
d2t4svu

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wraz z inspektorami pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie oraz funkcjonariuszami Izby Celnej przeprowadzili kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w 13 lokalach gastronomicznych, barach i jadłodajniach w Krakowie.

_ Zatrzymanych zostało pięciu obywateli Wietnamu w wieku od 19 do 31 lat w związku z naruszeniem przepisów ustawy o cudzoziemcach. Byli oni nielegalnie zatrudnieni w barach orientalnych jako kucharze i pomoc kuchenna _ - mówi mjr. Jarosiński.

Decyzją administracyjną wydaną na podstawie ustawy o cudzoziemcach, wszczęta została wobec trzech z zatrzymanych Wietnamczyków procedura wydalenia z Polski. Dwóch pozostałych zostanie osadzonych w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w związku z tym, że nie dysponują oni dokumentami tożsamości, a ich dane zostały jedynie wstępnie ustalone na podstawie ustnego oświadczenia. W ośrodku będą przebywali do czasu wyrobienia nowych dokumentów tożsamości przez ambasadę Wietnamu. Potem zostaną wydaleni z Polski.

_ W wyniku przeprowadzonej akcji inspektorzy pracy skontrolowali 19 obywateli Wietnamu. Kontrole dopiero się rozpoczęły, ale już dziś możemy powiedzieć, że 4 spośród nich świadczyło pracę nielegalnie, zaś 4 posiadało wymagane zezwolenie na pracę. W przypadku pozostałych osób inspektorzy pracy prowadzą weryfikację wymaganych dokumentów _ - mówi Anna Majerek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Mjr Marek Jarosiński dodaje, że tego rodzaju kontrole pobytu cudzoziemców są i będą prowadzone systematycznie.

d2t4svu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t4svu