Wciąż chętnie zmieniamy operatora. Play nadal liderem przyjęć, ale...

Wciąż chętnie zmieniamy operatora. Play nadal liderem przyjęć, ale...
Źródło zdjęć: © Fotolia

10.01.2015 16:08, aktual.: 10.01.2015 16:21

W minionym roku znów wzrosła liczba przenoszonych numerów, ale tym razem nieznacznie. Play przejmuje najwięcej abonentów, ale klienci zaczynają również uciekać od tego operatora, a Orange wyszło prawie na plus. Ciekawy jest też przypadek T-Mobile.

Polacy nadal dość chętnie zmieniają operatorów telekomunikacyjnych, serwis Telepolis.pl opublikował raport, w którym podsumował ile numerów zmieniło operatora w 2014 roku. Łącznie przeniesiono 1,567 miliona numerów, czyli o 1,5 procent więcej niż rok wcześniej. O niskim wzroście przesądził słaby II kwartał, w którym sieć zmieniło o 13 procent numerów mniej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Dotychczasowy lider przejmowania klientów, Play, zaczyna czuć oddech konkurencji na swoich plecach. Choć w liczbach bezwzględnych przewaga tego operatora nad trójką Orange, T-Mobile, Polkomtel jest wciąż duża, to jednak coraz więcej klientów rezygnuje z usług Play i przenosi się do któregoś z pozostałych operatorów. W porównaniu do 2013 roku, w 2014 z Play odeszło o 50 procent więcej klientów. Oczywiście, ma to przede wszystkim związek z rosnącą liczbą klientów tego operatora.

Nie zmienia to też faktu, że Play przyjęło w 2014 roku 800 tys. numerów, a oddało „tylko” 210 tysięcy. Zajmujące drugą pozycję Orange przyjęło niecałe 400 tys. numerów, a oddało prawie 447 tysięcy i powoli zbliża się do dodatniego bilansu przejęć.

Interesujący jest przypadek T-Mobile, które zanotowało w ciągu roku poważną wpadkę wizerunkową związaną z podwyższeniem części klientów opłat. Operator ten był nawet celem reklamowego ataku konkurencji, zachęcającej do przeniesienia numeru z T-Mobile. Najwyraźniej to jednak nie zaszkodziło tej firmie aż tak bardzo – nadal spada liczba numerów przenoszonych do innych sieci, a w przyjmowanych różowy operator odnotował nawet minimalny wzrost. Analitycy Telepolis sugerują jednak, że całkiem korzystny wynik T-Mobile osiągnęło „pomimo” podwyżki dla części klientów.

Ostatni z wielkiej trójki, Polkomtel, odnotował zarówno duży wzrost liczby przyjmowanych numerów, jak i spory wzrost liczby klientów zabierających swój numer do innych operatorów. Polkomtel jest też „liderem” pod względem liczby utraconych numerów netto – mimo przyjęcia 169,2 tys. numerów, stracił 468,1 tysiąca, czyli jest tu na minusie o prawie 300 tysięcy.

Polacy przenosili też numery do tzw. wirtualnych operatorów, takich jak Virgin Mobile (6 tys. na plusie w 2014 roku) czy Mobile Vikings (2 tys. na plusie).

oranget-mobilepolkomtel
Komentarze (3)