Trwa ładowanie...
d31x4gv

We wtorek na GPW wzrosty, w krótkim terminie bardziej prawdopodobna ich kontynuacja (analiza)

03.01. Warszawa (PAP) - Na wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie dominowały wzrosty, chociaż ich skala była znacząco mniejsza niż w poniedziałek. Zdaniem analityków kontynuacja...

Share
d31x4gv

03.01. Warszawa (PAP) - Na wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie dominowały wzrosty, chociaż ich skala była znacząco mniejsza niż w poniedziałek. Zdaniem analityków kontynuacja ruchu wzrostowego jest obecnie bardziej prawdopodobnym scenariuszem, a WIG 20 może na najbliższych sesjach przebić poziom 2.253 pkt.

"Wzrost jest kontynuowany, ale nie widać już tego animuszu, co na wczorajszej sesji. W dodatku rośnie WIG 20, ale słabiej zachowują się małe i średnie spółki" - powiedział PAP Tomasz Jerzyk, analityk DM BZ WBK.

"Mimo wszystko dobrym prognostykiem, który może oznaczać dalsze wzrosty, jest dzisiejszy atak na 2.205 pkt." - dodał.

Zdaniem analityka na najbliższych sesjach na warszawskiej giełdzie powinny nadal dominować wzrosty.

d31x4gv

"Ruch wzrostowy powinien być kontynuowany. Nie widzę w tej chwili tak negatywnych czynników, które dawałyby uzasadnienie dla spadków" - powiedział Jerzyk.

Zdaniem analityka na najbliższych sesjach wzrosty mogą wynieść WIG 20 powyżej poziomu 2.253 pkt.

"Trend pozostaje spadkowy, jednak w krótkim terminie kupujący mogą podjąć próbę ataku na poziom 2.253 pkt. W przypadku jego przebicia kolejnym ważnym poziomem będzie szczyt z października, czyli 2.433 pkt." - wyjaśnił.

Dodał, że obecnie polska giełda, pomimo dobrych danych makroekonomicznych z kraju zachowuje się dużo gorzej od rynków zagranicznych, na których wskaźniki makro są gorsze.

d31x4gv

"Polskie dane makroekonomiczne są godne podziwu, bardzo dobrze wyglądają też wyniki sprzedaży spółek handlowych w grudniu. Dane z rynku amerykańskie są gorsze, ale giełda w USA lepiej na nie reaguje" - ocenił.

Pierwszy w 2012 roku dzień notowań na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od znaczących wzrostów głównych indeksów. Na otwarciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,33 proc., do 12.344 pkt., a Nasdaq Comp. zyskał 2,05 proc., do 2.658 pkt. S&P 500 wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 1.275 pkt.

O 16.00 opublikowano wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim, który wzrósł w grudniu do 53,9 pkt z 52,7 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,5 pkt. To zwiększyło skalę wzrostów.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,46 proc. i wyniósł 2.204,27 pkt.

d31x4gv

Obroty na akcjach wyniosły we wtorek 906,95 mln zł.

We wtorek zniżkowały akcje Getin Holdingu, co zdaniem analityków ma związek z podziałem spółki, bowiem 4 stycznia będzie ostatnim dniem, kiedy akcje spółki będą notowane w obecnej formie.

W poniedziałek Getin Holding podał, że Sąd Rejonowy zarejestrował podwyższenie kapitału zakładowego Get Banku o kwotę 2.142.465.631 zł, co rozpoczyna procedurę podziału spółki.

"Spadek kursu jest związany z podziałem. Jutro jest ostatni dzień, kiedy akcje Getin Holdingu można kupić czy sprzedać w zależności od tego, czy chce się wziąć udział w podziale spółki. Dzisiejsze ruchy związane są z zajmowaniem stanowiska akcjonariuszy w kwestii podziału" - powiedziała PAP Iza Rokicka z DI BRE Banku.

d31x4gv

Na zamknięciu wtorkowej sesji kurs akcji spółki spadł o 3,3 proc. do 6,98 zł.

We wtorek ok. godz. 15.30, po doniesieniach agencyjnych dotyczących wysokości planowanego podatku od węglowodorów silnie spadały kursy akcji kilku spółek m.in. PGNiG, KGHM i Lotosu.

"Zgodnie z tymi informacjami podatek od węglowodorów łącznie z CITem miałby obciążać zyski spółek w podobnym stopniu co podatek od kopalin, czyli zabierać nie więcej niż 50 proc. zysków. Nadal nie jest natomiast jasne, kiedy ten podatek miałby zacząć obowiązywać" - powiedział PAP Flawiusz Pawluk z UniCredit CAIB.

W późniejszej części sesji kursy KGHM i Lotosu zmniejszyły spadki, natomiast kurs PGNIG stracił na zamknięciu sesji 4,4 proc.

d31x4gv

Najwyższy wzrost w indeksie dużych spółek we wtorek był udziałem akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która na zamknięciu notowań zyskała 4,0 proc.

We wtorek JSW poinformowała o rozpoczęciu integracji segmentu koksowniczego od stworzenia jednego kierownictwa dla dwóch dużych koksowni działających w ramach grupy. Jak podała spółka, zadaniem nowego szefa obu koksowni jest przygotowanie docelowego modelu funkcjonowania części koksowniczej w grupie JSW.

Łukasz Kucharski (PAP)

kuc/ ana/

d31x4gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31x4gv
d31x4gv