Trwa ładowanie...
d4i9kv0
d4i9kv0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Węglokoks Kraj zamknął kwartał zyskiem; planuje inwestycje za ponad 100 mln zł

Ponad 7,6 mln zł zysku brutto wypracowała w pierwszym kwartale tego roku spółka Węglokoks Kraj, która niespełna rok temu kupiła od Kompanii Węglowej kopalnie Bobrek i Piekary, łączące je w jeden zakład. W tym roku spółka zainwestuje w kopalni ponad 100 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4i9kv0

Pozytywny wynik Węglokoksu Kraj odznacza się na tle innych śląskich spółek węglowych, które - w związku ze znaczącym spadkiem cen węgla - od kilkunastu miesięcy w dużej części generują straty. Przedstawiciele Węglokoksu Kraj wskazują, że zysk jest m.in. efektem korzystnej zmiany w strukturze produkcji.

"Udało nam się znacząco zwiększyć udział w produkcji i sprzedaży sortymentów grubych, które są poszukiwane na rynku i osiągają nawet dwuipółkrotnie wyższe ceny niż miały energetyczne" - powiedział we wtorek PAP wiceprezes spółki Andrzej Krzyształowski.

Gdy wiosną ubiegłego roku Węglokoks Kraj przejmował kopalnie, udział w sprzedaży grubych i średnich gatunków węgla, a także paczkowanego ekogroszku, sięgał 18 proc. Do końca ub. roku udało się zwiększyć ten udział do ok. 30 proc., w pierwszym kwartale br. do 33 proc., a plan na drugi kwartał to 35 proc. Ma to znaczące przełożenie na wielkość przychodów ze sprzedaży węgla.

d4i9kv0

Od początku roku do końca marca spółka wyprodukowała około pół miliona ton węgla, z czego ponad trzy czwarte (w tym cały węgiel wyższych gatunków) trafiło do odbiorców. W styczniu i lutym sprzedaż miałów energetycznych była mniejsza, jednak w marcu spółka zaczęła odrabiać ubytek w sprzedaży, sprzedając więcej węgla niż w tym miesiącu wydobyto.

W samym marcu wydobycie wyniosło ponad 187,6 tys. ton, a przychody ze sprzedaży zbliżyły się do 53 mln zł. Firma zarobiła na sprzedaży węgla 13,5 mln zł, a zysk brutto przekroczył 7,6 mln zł; wynik netto będzie nieznacznie niższy.

W całym 2016 r. Węglokoks Kraj zamierza wydobyć i sprzedać ok. 2,4 mln ton węgla, z czego ok. 900 tys. ton mają stanowić najbardziej dochodowy węgiel wyższych gatunków oraz węgiel paczkowany (tzw. ekogroszek), wykorzystywany przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Latem w kopalni Piekary ruszy kolejna linia do paczkowania tego produktu; podobna działa już od kilku miesięcy w Bobrku - bytomskiej części zakładu.

Właśnie w Bobrku planowane są w tym roku największe inwestycje, które pochłoną ok. 70 mln zł; kolejne 35 mln zł spółka zainwestuje w Piekarach. Środki zostaną przeznaczone głównie na przygotowanie nowych ścian wydobywczych, urządzeń odstawy urobku oraz obudów ścianowych. Wprowadzono też nowoczesne kombajny ścianowe i chodnikowe, które spółka dzierżawi od producenta.

d4i9kv0

W sumie - jak zapowiadano w lutym - Węglokoks Kraj w najbliższych trzech latach zainwestuje w kopalni Bobrek-Piekary ok. 300 mln zł, by podnieść jakość węgla i efektywność eksploatacji. M.in. po raz pierwszy w polskim górnictwie zastosuje nowy system wydobycia, wydłużając żywotność kopalni o ponad 10 lat. Chodzi o eksploatację systemami komorowo-filarowymi - to alternatywa dla powszechnie stosowanego w polskim górnictwie systemu ścianowego.

Spółka Węglokoks Kraj w ub. roku za 138 mln zł kupiła od Kompanii Węglowej kopalnie: Bobrek w Bytomiu i Piekary w Piekarach Śląskich, łącząc je w jeden zakład. To stare kopalnie, o bardzo długiej tradycji. W takich zakładach z reguły pozostają partie dobrego węgla, który z różnych przyczyn trudno wyeksploatować metodą ścianową. Węgiel zalega w tzw. polach resztkowych, filarach ochronnych czy polach o silnie rozwiniętej tektonice. W Piekarach ilość takiego węgla szacuje się na ponad 30 mln ton, z czego kopalnia chce wydobyć trzecią część.

Kopalnia Bobrek-Piekary zatrudnia ok. 2,8 tys. osób. Docelowo wydajność pracy ma przekroczyć tysiąc ton węgla na jednego pracownika; obecnie jest to ok. 920 ton, wobec niespełna 720 ton na średnio pracownika w kopalniach Kompanii Węglowej.

Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu. Według niedawnych zapowiedzi pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorza Tobiszowskiego, w ramach tworzenia programu naprawczego dla Katowickiego Holdingu Węglowego, rozważana jest bliska współpraca holdingu z Węglokoksem, a docelowo KHW i spółka zależna Węglokoks Kraj mają być połączone.

d4i9kv0

Podziel się opinią

Share
d4i9kv0
d4i9kv0