Werwa w polskiej kulturze
Konkurs Polacy z werwą organizowany przez PKN ORLEN wciąż trwa, każdy może oddać głos na swoich faworytów, którzy zasługują na nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Tym razem przyglądamy się finalistom z dziedziny "Kultury i Sztuki".
Do nagrody zostało nominowanych dwóch poetów i pianista, kandydaci niekoniecznie znani szerszej publiczności, dlatego tez warto przybliżyć ich sylwetki.
Następca Różewicza?
Jednym z wyróżnionych w plebiscycie jest Tadeusz Dąbrowski - poeta, prozaik, krytyk literacki, a także Dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Pełni także funkcję redaktora naczelnego dwumiesięcznika Topos.
Mówienie o nim jako o następcy Różewicza może wydać się niektórym przesadnym porównaniem, jednak sam poeta wyróżnił go Małym Berłem Fundacji Kultury Polskiej w 2006 r.
Dąbrowski jest autorem sześciu tomów wierszy: Wypieki, E-mail, Mazurek, Te Deum, Czarny kwadrat oraz Pomiędzy. Co ciekawe jego twórczość przetłumaczono już na ponad 20 języków. Wiele prestiżowych, zagranicznych tytułów rozpisywało się na temat jego publikacji m.in. Times Literary Supplement, Harvard Review, Rumpus, Die Welt, Der Tagesspiegel, Berliner Zeitung, Der Freitag.
Pianista, dla którego muzyka to stan umysłu
Bartłomiej Wąsik należy do grona twórców młodego pokolenia , który zaskakuje świeżością interpretacji i zapałem w realizacji coraz to nowych projektów. Źródło inspiracji znajduje zarówno w twórczości Witolda Lutosławskiego, jak i takich artystek jak Kate Bush czy Björk. Ten młody pianista jest współzałożycielem i członkiem kwartetu fortepianowo-perkusyjnego Kwadrofonik oraz duetu fortepianowego Lutosławski Piano Duo.
Wąsik jest autorem niezwykłego projektu muzycznego jakim jest "Nowa Warszawa". To 12 na nowo zaaranżowanych piosenek o naszej stolicy, które spotkały się z ciepłym przyjęciem zarówno krytyków muzycznych jak i publiczności. Przy tworzeniu "Nowej Warszawy" współpracował ściśle z Royal String Quartet i Stanisławą Celińską, która została twarzą projektu. Za tę płytę Wąsik otrzymał nagrodę "Wdechy" i "Gwarancję Kultury" przyznawane przez Telewizję Polską.
Pianista ma na koncie także kilka zagranicznych sukcesów. W 2010 roku wraz z zespołem Kwadrofonik zadebiutował podczas występów w Filharmonii Berlińskiej i Carnegie Hall, grając m.in. własne opracowania utworów Chopina. Recenzja na łamach Chicago Herald's Tribune określiła ich wykonanie Preludium e-moll Chopina jako „absolutnie genialne", a sam zespół jako jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych.
Tuwim i Virginia Woolf
Kandydatka do nagrody w kategorii "Kultura i Sztuka" jest również Agnieszka Wolny-Hamkało, nominowana do wielu nagród poetka, prozaiczka i publicystka. Jest autorką wielu książek m.in.: Mocno poszukiwana, Lonty, Gospel, Ani mi się śni, Spamy miłosne, Nikon i Leica oraz publikacji dla dzieci: Nochal czarodziej (il. Antoni Wajda)i Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw (il. Józef Wilkoń). Ponadto jest współautorką antologii opowiadań Projekt Mężczyzna, ORWO i 7 grzechów głównych. Jednym z ostatnich jej utworów jest wydana w zeszłym roku powieść "Zaćmienie".. Pani Agnieszka Wolny-Hamkało pełni także funkcję wicenaczelnego redaktora miesięcznika literackiego "Chimera" oraz jest członkiem zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Wśród autorytetów, inspirujących ją na co dzień , wymienia m.in. Tuwima, Barańczaka, Białoszewskiego, Philipa Rotha czy Virginię Woolf.
12 czerwca rozpoczęło się publiczne głosowanie. Uczestnicy mogą oddać głos na dwóch finalistów plebiscytu w każdej z siedmiu kategorii poprzez stronę polacyzwerwa.pl. Głosowanie trwa do 7 września, natomiast gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku.
Zagłosuj na: polacyzwerwa.pl/glosowanie