Trwa ładowanie...
dptnnwl
02-12-2015 19:45

Wiceprezes WUG: woj. opolskie wśród silnych ośrodków górniczych

Woj. opolskie można zaliczyć do silnych ośrodków górniczych - uznał wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Opolszczyzna najbogatsza jest w kruszywa naturalne oraz wapienie i stanowi jeden z najsilniejszych ośrodków przemysłu wapienniczego w kraju.

dptnnwl
dptnnwl

Okazją do omówienia sytuacji przemysłu wapienniczego i tzw. białego górnictwa w regionie i kraju były zorganizowane przez Zakłady Wapiennicze Lhoist SA w Tarnowie Opolskim w środę w Filharmonii Opolskiej w Opolu obchody Dnia Górnika.

Obecny na uroczystości wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Wojtacha podał, że woj. opolskim jest ponad 100 czynnych zakładów górniczych i ok. 270 udokumentowanych złóż surowców skalnych o łącznych zasobach ok. 4 mld ton, co stanowi ok. 7 proc. zasobów krajowych. "Oczywiście największy udział w zasobach przemysłowych na terenie województwa, obok kruszyw naturalnych, mają wapienie" - dodał.

Poinformował także, że wielkość wydobycia wapienia na terenie woj. opolskiego wynosi ponad 20 proc. wydobycia krajowego, co daje Opolszczyźnie w tym względzie drugie miejsce w kraju - po woj. świętokrzyskim.

Wojtacha powiedział także, że na terenie całego kraju eksploatowanych jest obecnie 18 złóż wapieni i margli dla przemysłu cementowego oraz 16 dla przemysłu wapienniczego, z czego siedem zlokalizowanych jest na terenie woj. opolskiego. Wiceprezes WUG zaznaczył, że tzw. wskaźnik wystarczalności złóż wapieni w woj. opolskim - obliczamy wg wydobycia rocznego - oszacowano na 130-150 lat.

dptnnwl

"Cyfry te pozwalają zaliczyć woj. opolskie do silnych ośrodków górniczych - ta ilość zakładów górniczych, ilość udokumentowanych złóż, ilość wydobywanej kopaliny" - uznał i zaznaczył, że w te dane wkomponowuje się także przyznana niedawno nowa koncesja na wydobywanie wapieni i margli ze złoża Tarnów Opolski Wschód udzielona Zakładom Wapienniczym Lhoist SA.

Członek zarządu Zakładów Wapienniczych Lhoist SA oraz Lhoist Bukowa, dyrektor ds. handlowych tej firmy Piotr Kawka zapewnił w rozmowie z PAP, że kondycja przemysłu wapienniczego w Polsce jest "dobra" i "niezagrożona". Tłumaczył, że wynika to m.in. ze specyfiki branży.

"Nie wszyscy są świadomi, że przemysł wapienniczy pracuje na rzecz bardzo dużej ilości innych branż" - wyjaśnił. "Produkty wapiennicze są sprzedawane nie tylko dla potrzeb budownictwa. Naszymi głównymi odbiorcami poza budownictwem są przemysł chemiczny, hutniczy, produkcja papieru, rolnictwo czy górnictwo" - podkreślił.

Kawka podał, że w skali kraju obecnie w przemyśle wapienniczym zatrudnionych jest co najmniej 10 tys. osób. Biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży, ilość zatrudnionych osób i bogactwo złóż dwoma najsilniejszymi regionami w tej branży w kraju są woj. świętokrzyskie i opolskie.

dptnnwl

Nie wszystkie złoża w tych regionach są eksploatowane bo - jak powiedział ekspert - nie ma na to popytu. Dodał, że polska branża wapiennicza eksportuje swoje surowce - przede wszystkim wapno, a także kamień wapienny - do Skandynawii, a także na rynki krajów bałtyckich, do Rosji i na Ukrainę.

Organizujące środowe obchody Dnia Górnika w Opolu Zakłady Wapiennicze Lhoist SA w Tarnowie Opolskim to część Lhoist Group specjalizującej się w produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych z siedzibą w Belgii. Grupa obecna jest w 25 krajach i ma w sumie ponad 90 zakładów na całym świecie. W Polsce istnieje w sumie pięć jej zakładów produkcyjnych zatrudniających ponad 550 pracowników, z czego 300 pracuje w woj. opolskim.

Jak mówił w środę prezes Zakładów Piotr Biskup przyznana firmie w październiku koncesja na wydobycie skał wapiennych dla przemysłu wapienniczego ze złoża "Tarnów Opolski - Wschód" dot. złoża o powierzchni ok. 560 ha, położonego w całości w woj. opolskim. Jego eksploatacja ma rozpocząć się w 2017 roku i potrwać 50 lat.

dptnnwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptnnwl