Trwa ładowanie...
długi weekend
28-04-2016 11:14

Większość Polaków majówkę spędzi w domu. Na wyjazd ich nie stać?

W tegoroczną majówkę większość Polaków pozostanie w domu, bo choć lubimy podróżować, to niestety nie mamy na to wystarczająco dużo pieniędzy - wynika z badania BIK i BIG InfoMonitor. Jak szacują Polacy, przeciętnie na 3-4 dniowy wypad trzeba mieć 506 zł.

Większość Polaków majówkę spędzi w domu. Na wyjazd ich nie stać?Fot: 2007/wikimedia (CC BY 3.0)
d4mzn0r
d4mzn0r

Na zadane podczas badania pytanie: "Dlaczego nie wyjeżdżasz na wyjazdy rekreacyjne?" zaledwie 6 proc. stwierdziło, że dlatego, bo nie lubi podróżować, a 61 proc. odpowiedziało, że jest to zbyt drogie. Dla 13 proc., czyli co ósmego ankietowanego, ważnym powodem był też brak towarzystwa. Z kolei co dziesiąty ankietowany nie może opuszczać domu, bo np. kimś się opiekuje.

Fakt, że nie wystarcza nam pieniędzy na podróże powoduje, że żelaznym punktem w domowym budżecie są przede wszystkim wyjazdy wakacyjne, a krótkie kilkudniowe wypady choć tańsze, jako mniej ważne umieszczane są w planach rzadziej.

W zeszłym roku na dłuższym wyjeździe wakacyjnym było dwie trzecie ankietowanych podczas, gdy na co najmniej jeden przedłużony weekend udało się wybrać ledwie połowie badanych.

Długi weekend w maju sprawia, że jest to najpopularniejszy miesiąc w roku pod względem popularności krótkich wyjazdów. Po maju, drugim co do popularności miesiącem na kilkudniowe wypady jest czerwiec. Rzadziej, ale zdarzają się takie wyjazdy jeszcze w lipcu, sierpniu i wrześniu. Zwolenników krótkich wyjazdów zimą czy choćby jesienią jest niewielu. Aby chciało nam się ruszyć z domu musi być po prostu ciepło.

d4mzn0r

Z badania wynika, że podróżowanie i wypoczywanie to nie jest wystarczający powód do pożyczania pieniędzy i jeśli nie ma wystarczających środków pozwalających sfinansować wyjazd, to powinno się pozostać w domu. Tak uważa 44 proc. z nas. Z kolei 15 proc. jest zdania, że jeśli jest to konieczne, to co najwyżej można pożyczyć pieniądze od bliskich, a jedynie 18 proc. dopuszcza pożyczanie zarówno od bliskich jak i od instytucji finansowych.

d4mzn0r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mzn0r