Trwa ładowanie...
d8pdj1t

Większość związków uzgodniła porozumienie ws. połączenia KHW i PGG (krótka)

Większość związków Katowickiego Holdingu Węglowego uzgodniła po północy w środę warunki porozumienia ws. połączenia tej spółki z Polską Grupą Górniczą. Według wiceministra energii założenia te idą dalej niż porozumienie podpisane już w poniedziałek przez pozostałe związki.

Share
d8pdj1t

Uzgodnienia te muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez pozostałe związki holdingu, które parafowały porozumienie we wcześniejszym brzmieniu. Jeśli to nastąpi, w środę do godziny 10. w siedzibie PGG powinno nastąpić podpisanie porozumienia ws. połączenia przez wszystkie związki.

Na podstawie tak zaakceptowanego porozumienia Ministerstwo Energii chce od środy rozmawiać z inwestorami i instytucjami bankowymi - pozostałymi jego stronami.

Do wtorku porozumienie parafowała tylko część związków, pozostałe negocjowały podczas wtorkowych obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach. Negocjacje te dotyczyły postulatów części związków z KHW, m.in. holdingowej Solidarności. Związkowcy z PGG, którzy także zgłosili w związku z połączeniem firm swoje postulaty, mają ustalić to z zarządem Grupy, gdy zamknięta będzie już sprawa porozumienia ze związkami z KHW.

d8pdj1t

Po ponad ośmiu godzinach obrad WRDS wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski po północy w środę poinformował, że ministerstwo zaakceptowało "pewne korekty dotyczące oświadczenia zarządu PGG, które znajdzie się w załączniku (do porozumienia - PAP), mówiące o sprawach pracowniczych - wzmacniające pozycje pracownicze w kontekście pracowników i PGG i KHW".

"Pojawiły się także sugestie dotyczące pewnych zapisów załącznika, o którym była mowa w kontekście kopalni Wieczorek i kopalni Śląsk" - dodał Tobiszowski.

Wiceminister energii podkreślił, że uzgodnione w toku obrad WRDS zapisy muszą zostać zaakceptowane przez pozostałe związki holdingu, które nie brały udziału w obradach WRDS. "Zapraszamy jutro na godzinę ósmą wszystkie związki zawodowe, aby wyraziły wolę do podpisania tego, co zaproponowały Solidarność i Kadra. My akceptujemy i wczorajsze porozumienie i to, co zostało dzisiaj zaproponowane przez stronę społeczną" - zadeklarował Tobiszowski.

d8pdj1t

Podziel się opinią

Share
d8pdj1t
d8pdj1t