Trwa ładowanie...
d2dvczb

Wielkanoc 2020. Jaj będzie mniej, ceny w górę

Zbliża się Wielkanoc, a to jajeczne żniwa. Jednak w tym roku jaj będzie mniej i będą droższe, więc lepiej w te - i tak wyjątkowe - święta zmienić nieco menu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaj na święta będzie mniej i będą droższe
Jaj na święta będzie mniej i będą droższe (East News)
d2dvczb

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, na którą powołuje się PAP, informuje, że na Wielkanoc jaj może być mniej i mogą być droższe. Do tego Izba podkreśla, że popyt na jaja od kilku tygodni jest bardzo duży. To ważna informacja przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, jaja lepiej kupić odpowiednio wcześniej.

Czytaj też: Szef UOKiK: widzę drożyznę, pracujemy nad tym

- O towar z supermarketami konkuruje przemysł przetwórczy oraz kupcy zagraniczni. Prowadzi to do stopniowego wzrostu cen i pewności zbytu wśród producentów, którzy mogą się w tym roku nie zgodzić na udział w akcjach promocyjnych największych sieci handlowych, które chcą kupować jaja po kosztach wytwarzania - tłumaczy dyrektor KIRDiP Katarzyna Gawrońska.

d2dvczb

Problem nie jest powodowany jedynie koronawirusem w Polsce, ale i północnych Włoszech, gdzie - jak dodaje Gawrońska - hodowców kur nieśnych mają problemy z produkcją i dystrybucją, a polscy producenci w wielu miejscach zastępują włoskich.

Obejrzyj: Ceny mięsa. "Ktoś chce zarobić na sytuacji"

Hodowcy zmagają się także z brakiem pracowników, sporym wzrostem kosztów sanitarnych oraz z problemami transportowymi. Dlatego też trudno o jaja w promocyjnych cenach, bo producenci z niepokojem patrzą w przyszłość, a muszą zadbać o swoje portfele.

d2dvczb

Czytaj także: Kwarantanna. Premier: do 30 tys. zł kary oraz mechanizmy śledzenia

Co więcej, jak zauważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, zwiększone zapotrzebowanie na jaja trafiło na zmniejszoną podaż. Wylęgi piskląt kur nieśnych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku były wyraźnie niższe niż wcześniej. Izba szacuje, że na rynku może być nawet o milion kur mniej niż rok temu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dvczb

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2dvczb

Podziel się opinią

Share
d2dvczb
d2dvczb