Trwa ładowanie...

Wielkie rozczarowanie po aukcji obrazu. Dzieło warte 140 tys. funtów nie może trafić do nabywcy

Prywatny nabywca nie może wywieźć z Wielkiej Brytanii obrazu, za który zapłacił ponad 140 tys. funtów - zadecydował rząd w Londynie.

Wielkie rozczarowanie po aukcji obrazu. Dzieło warte 140 tys. funtów nie może trafić do nabywcyŹródło: Eastnews, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d2hn025
d2hn025

Przedmiotem sporu między ministerstwem kultury Zjednoczonego Królestwa a kolekcjonerem dzieł sztuki, którego tożsamość pozostaje nieznana, stała się grafika z 1762 r. autorstwa kapitana Thomasa Daviesa, oficera brytyjskiej armii. Obraz, który anonimowy, zagraniczny nabywca zakupił na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie's, płacąc za niego 146,5 tys. funtów, przedstawia wodospad Niagara widziany od strony wschodniej.

Zdaniem brytyjskiego rządu, dzieło Daviesa jest zbyt cenne, by mogło opuścić kraj. Jego wartość ma związek z datą jego powstania: jak podkreślił minister kultury Ed Vaizey, obraz świadczy o globalnym znaczeniu brytyjskiego imperium w XVIII w.

Rząd w Londynie zaapelował do brytyjskich instytucji kultury i kolekcjonerów dzieł sztuki, by odkupili obraz od obecnego posiadacza. Sugerowana cena wywoławcza to 151,8 tys. funtów.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Wielka Brytania zabroniła prywatnemu nabywcy wywozu za granicę zakupionego obiektu o dużej wartości historycznej i kulturowej. W 2013 r. amerykańska piosenkarka Kelly Clarkson, która za 250 tys. dolarów wylicytowała pierścionek należący do słynnej pisarki Jane Austen, została poproszona o zrzeczenie się praw do nabytku. Pierścionek odkupiło od artystki muzeum poświęcone autorce "Dumy i uprzedzenia", znajdujące się - jakżeby inaczej - w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Chawton w hrabstwie Hampshire.

d2hn025
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hn025

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj