Trwa ładowanie...
di85q4k

Wielkopolskie/ 420 osób znajdzie pracę w centrum dystrybucji Tesco w Komornikach

W Komornikach koło Poznania otwarto w piątek nowe centrum dystrybucji Tesco. Znajdzie w nim docelowo pracę 420 osób. Spółka nie ujawniła wartości inwestycji.
Share
di85q4k

Centrum w Komornikach, to trzeci magazyn Tesco w Polsce, odpowiada za dostawy ponad 12 tys. produktów do sklepów w zachodniej i północnej Polsce.

Budynek ma powierzchnię przeszło 30 tys. m kw. Na ponad 29 tys. miejsc paletowych magazynowanych będzie ponad 12 tys. różnych produktów spożywczych tzw. suchej żywności, czyli takiej, która nie wymaga przechowywania i transportu w obniżonych temperaturach.

W magazynie znajduje się 28 stacji przeładunkowych do przyjmowania towarów, oraz 32 stacje transportowe. Według zapowiedzi Tesco każdego dnia do nowego magazynu przyjeżdżać będzie 95 ciężarówek z produktami od dostawców, zaś średnio co 20 minut magazyn opuści transport z dostawą do jednego ze 119 sklepów w zachodniej i północnej Polsce.

di85q4k

Centrum dystrybucji znajduje się w sąsiedztwie autostrady A2, co ma zapewnić szybki i wygodny dostęp dla samochodów dostarczających produkty. Według zapowiedzi jego otwarcie skróci o blisko 13 proc. łączny roczny kilometraż samochodów ciężarowych Tesco. Ma się to przełożyć na zmniejszenie o ok. 7 proc. współczynnika emisji CO2 dystrybucji.

"Nowy magazyn centralny skraca i upraszcza drogę między zakładami produkcyjnymi naszych dostawców a naszymi sklepami, dając tym samym gwarancję jeszcze lepszej dostępności produktów w super i hipermarketach" - powiedział dyrektor zarządzający Tesco Polska Adam Manikowski.

Centrum w Komornikach to trzeci magazyn Tesco w Polsce, po podobnych obiektach wybudowanych w Teresinie i Gliwicach. Adam Manikowski powiedział w piątek PAP, że obecna sieć centrów zaspakaja potrzeby Tesco, nie jest jednak wykluczona budowa kolejnych obiektów.

"Mamy plany związane z rozwojem firmy, ze zwiększaniem sprzedaży. Jeżeli zobaczymy, że wolumen sprzedaży osiągnął poziom, który potrzebuje dodatkowego wsparcia w nowej lokalizacji, wówczas rozważymy budowę nowych centrów" - powiedział.

di85q4k

Jak dodał, zaskakująco sprawnie przebiegła rekrutacja pracowników do magazynu w Komornikach. Zatrudnieni w centrum to w głównej mierze mieszkańcy aglomeracji poznańskiej. "Rynek jest trudny, jak wiadomo bezrobocie maleje, szczególnie w tej branży i szczególnie w tej okolicy, ale zaproponowaliśmy konkurencyjne warunki wynagrodzenia" - powiedział.

Starosta poznański Jan Grabkowski powiedział PAP, że podpoznańskie gminy cieszą się zainteresowaniem inwestorów - nawet mimo trudniejszego, niż gdzie indziej rynku pracy.

"Powiat poznański jest znakomitym miejscem do budowania tego typu centrów dystrybucji. Mamy do zaoferowania atrakcyjne tereny inwestycyjne i dostęp do rozbudowanej sieci dróg. Jako aglomeracja poznańska jesteśmy drugim, po warszawskiej, najlepiej rozwijającym się regionem" - powiedział.

Jak dodał, pilnie potrzebny jest rozwój kolei aglomeracyjnej z dogodnymi dla podróżnych węzłami komunikacyjnymi. "Dzięki tym rozwiązaniom będzie można zapewnić dojazd ludziom spoza powiatu poznańskiego, którzy zechcą tu przyjeżdżać do pracy" - zaznaczył.

Obiekt w Komornikach został tak zaprojektowany, by była możliwość rozbudowania go o część magazynową dla świeżej żywności.

Łącznie powierzchnia magazynowa Tesco w Polsce wynosi ponad 146,8 tys. m kw.

di85q4k

Podziel się opinią

Share
di85q4k
di85q4k