Trwa ładowanie...

Więźniowie będą remontować górskie szlaki

Więźniowie osadzeni w zakładzie karnym w Nowym Sączu podczas wakacji będą
remontować tatrzańskie szlaki. Na najbliższy tydzień zaplanowano remont drogi w Dolinie
Kościeliskiej oraz szlaku nad Morskim Okiem

Share
Więźniowie będą remontować górskie szlaki
Źródło: AFP, Fot: AFP
d1cwwiw

"Naszym celem jest resocjalizacja, więc takie zajęcia sprzyjają temu zadaniu. Staramy się objąć pracą jak największą liczbę osadzonych. Do prac są kierowani tacy osadzeni, którzy maja pozytywną ocenę swoich wychowawców i psychologów. Ponadto osadzeni muszą podpisać zgodę na pracę" - powiedział PAP w piątek Artur Farat z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

Więźniowie już po raz trzeci będą pracować w Tatrach. Współpraca Służby Więziennej z Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TPN) trwa od 2011 roku.

d1cwwiw

W mijającym tygodniu grupa 30 więźniów wykonała 52-metrowe drewniane ogrodzenia w Dolinie Roztoki. Od poniedziałku w ramach wolontariatu do pracy w TPN będą przybywały grupy około 10-osobowe. Na najbliższy tydzień zaplanowano remont drogi w Dolinie Kościeliskiej oraz remont szlaku nad Morskim Okiem.

Więźniowie są codziennie dowożeni na teren TPN z oddalonego o 100 km od Zakopanego zakładu karnego w Nowym Sączu. W Tatrach pracują po osiem godzin dziennie.

Z prac, jakie nieodpłatnie przeprowadzają więźniowie w Tatrach, zadowoleni są zarówno pracownicy TPN, jak i sami osadzeni.

d1cwwiw

"Więźniowie bardzo dobrze wykonują swoje zadania. Pracują sumiennie i z zaangażowaniem" - powiedział PAP Michał Stopka - Walkosz z TPN. Dodał, że sami więźniowie są zadowoleni z pracy w górach, ponieważ mogą, choć na chwilę, przebywać na łonie natury. Władze parku zapewniają osadzonym posiłki, a także zajęcia o tematyce przyrodniczej. W ramach resocjalizacji są także organizowane wycieczki po górach, zwiedzanie wystaw przyrodniczych. Osadzeni otrzymują także literaturę związaną z Tatrami.

W ubiegłych latach więźniowie wykonywali prace porządkowe na tatrzańskich szlakach, zajmowali się również udrażnianiem rowów odwadniających, likwidacją dzikich wysypisk i pozostałości nieczynnej infrastruktury na terenie parku. Wykonywali też przecinkę kosodrzewiny na szlakach dostępnych dla turystów. (PAP)

d1cwwiw

Podziel się opinią

Share
d1cwwiw
d1cwwiw