Wirtualna rzeczywistość wkracza do budownictwa.

Nowe technologie zyskują na popularności i są coraz chętniej wykorzystywane w codziennej pracy. Budimex, lider branży budowlanej wykorzystał szkolenia VR m.in. podczas budowy Centrum Badawczo Rozwojowego ORLEN S.A. w Płocku.

Wirtualna rzeczywistość wkracza do budownictwa.
Źródło zdjęć: © materiały partnera

30.04.2020 | aktual.: 08.07.2020 16:05

Artykuł sponsorowany

Poszerzanie kompetencji oraz działania w obszarze innowacyjności to jedne z wielu kroków, które podejmuje Budimex w ramach stałego rozwoju firmy i oferowanych usług. Spółka zaangażowana jest w projekty badawcze zarówno w kraju, jak i za granicą. Aktualnie, firma może pochwalić się zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości w BHP. Nowatorskie rozwiązanie poprawia jakość pracy i jest źródłem nowej wiedzy dla pracowników.

Szkolenie w wersji 3D

Przekaz obrazu za pomocą VR, w branży budowlanej, odgrywa istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa. Pracownicy Budimex poznali zastosowanie tej technologii podczas szkolenia. Wzięli w nim udział przedstawiciele stanowisk – sygnalisty oraz hakowego, a instruktaż przeprowadzono w ramach realizacji kontraktu budowy Centrum Badawczo Rozwojowego ORLEN S.A. w Płocku

- Naszym celem jest ciągły rozwój, a do tego, by stale iść do przodu, niezbędne jest reagowanie na zmiany. Jesteśmy otwarci na innowacje – obserwujemy i wykorzystujemy nowe rozwiązania techniczne i technologiczne. Zależy nam na osiąganiu zadowalających wyników oraz satysfakcji własnej i inwestorów, którzy nam zaufają. Każdy projekt realizujemy z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów oraz przy udziale – profesjonalnego zespołu, który bierze udział w licznych szkoleniach – mówi Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

Przed rozpoczęciem praktycznego warsztatu, uczestnicy spotkania, zgłębiali wiedzę teoretyczną. Jak działa mechanizm VR i jak korzystać z okularów Google w branży budowlanej – to tylko nieliczne z wielu pytań, na które odpowiedź poznali pracownicy firmy Budimex.

W ramach 8-godzinnych testów poruszali się wirtualnym świecie i uczestniczyli w symulowanych sytuacjach niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych. Ich zaangażowanie i wiedzę zweryfikował egzamin, który jest cennym źródłem wiedzy dla zespołu BHP. Szkoleniowcy dowiedzieli się, iż zespoły realizując projekt, mogą pomijać np. użycie linek kierunkowych i pasów zaciskowych.

Zalety wirtualnej rzeczywistości

- Spotkanie w Płocku potwierdziło, że nowe technologie mają duży potencjał dla rozwoju branży budowlanej. Trójwymiarowy obraz – VR, jest źródłem cennej wiedzy w instruktażach stanowiskowych, a także w szkoleniach okresowych BHP – zarówno indywidualnych, jak i zespołów. Narzędzie przekazuje komunikat o potencjalnym zagrożeniu, co z perspektywy pracy na budowach, jest niezwykle istotne – komentuje Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

Zastosowanie VR podczas szkoleń jest źródłem cennej wiedzy, gdyż pomaga zdefiniować elementy, które pomijane są przez pracowników podczas pracy przy projektach. Informacja jakie obszary wymagają doskonalenia jest równie ważna z perspektywy kadry kierowniczej. Wirtualną rzeczywistość można w celu uzyskania feedbacku, wykorzystać w tym przypadku do organizacji, np. wirtualnych "Safety walk".

Budimex, lider branży budowlanej, stawia na innowacyjność. Spółka stale poszukuje dróg rozwoju zarówno poprzez szkolenia, jak i projekty badawcze. Firma, m.in.: opracowuje przy współpracy z Politechniką Warszawską technologię samonaprawiającej się drogi, a razem z Instytutem Energetyki-Instytutu Badawczego oraz Mostostal Kraków pracuje nad technologią ograniczenia emisji substancji szkodliwych w kotłach rusztowych typu MCP w energetyce. Budimex angażuje się również w rozwój zespołu, np. poprzez szkolenia w innowacyjnej odsłonie. Podczas jednego z nich, pracownicy poznali mechanizm wirtualnej rzeczywistości. Narzędzie oferuje nowe doświadczenia i informuje o potencjalnym zagrożeniu. Ponadto, w perspektywie codziennej pracy – VR inicjuje zmiany, których celem jest usprawnienie działań zespołów.

Artykuł sponsorowany

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)