Wirtualne kantory bez nadzoru
Rynek kantorów internetowych gwałtownie się rozrasta i obraca miesięcznie nawet setkami milionów złotych. "Gazetę Polską Codziennie" zaniepokoił fakt, że wiele z nich nie podaje żadnych informacji na swój temat, a jedynym kontaktem jest adres mejlowy.
04.12.2012 | aktual.: 04.12.2012 11:09
- To instytucje działające bez jakiegokolwiek nadzoru, alarmują politycy opozycji. Poseł PiS Zbigniew Girzyński w sierpniu tego roku wystosował interpelację do Ministerstwa Finansów z pytaniem, czy ktokolwiek ma nadzór nad wirtualnymi kantorami. Do dziś nie otrzymał żadnej odpowiedzi.
Ministerstwo nie odpowiedziało także na pytania "GPC", jak wygląda kontrola wirtualnych kantorów i czy wiadomo, ile ich jest na rynku. Dziennik dowiedział się jedynie, że nadzór nad nimi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego pojawi się dopiero wówczas, kiedy kantor postanowi dodatkowo świadczyć usługi płatnicze.
- Jeżeli będzie prowadził rachunki płatnicze oraz przyjmował wpłaty i wypłaty z tych rachunków, to powinien zarejestrować się również w KNF jako instytucja płatnicza lub biuro usług płatniczych, informuje Łukasz Dajnowicz z KNF.