Wizja Portu Praskiego wkrótce biznesplanem
Do 500 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej: mieszkalnej, garaży i biur, obejmować może inwestycja Portu Praskiego, spółki z grupy Elektrim kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka - podaje "Parkiet".
Jeżeli plany zostaną zrealizowane to będziemy mieli do czynienia z największym pod względem skali, a może także i wartości projektem deweloperskim w kraju na przestrzeni ostatnich lat.
Jak prognozuje Wojciech Piskorz, prezes Elektrimu, "będziemy ten projekt realizować sami, etapami". Nie obejdzie się jednak bez współpracy firm budowlanych i deweloperów. Zainteresowania nie wykluczają takie firmy giełdowe, jak Budimex czy Polimex-Mostostal.
Naturalnym partnerem dla Portu Praskiego może okazać się spółka PBG, która w tym roku odkupić ma od Elektrimu za ponad 540 mln zł kontrolny pakiet akcji w firmie dostarczającej kotły energetyczne Rafako. Oficjalnie PBG na ten temat się jednak nie wypowiada.
Jeśli Elektrimowi uda się przekonać do planu miasto, zagospodarować teren, zrealizować architektoniczne plany, a potem znaleźć nabywców na mieszkania i biura, te 500 tys. mkw. teoretycznie przy obecnych cenach w Warszawie mogłoby przynieść około 4 mld zł przychodów w ciągu pięciu-dziesięciu lat.