Wizyta dowódcy ACT w Polsce (komunikat, korekta)
...
W tytule zamiast ATC powinno być ACT #
- Zespół prasowy Sztabu Generalnego WP informuje:
W dniach 27-28 października z wizytą w Polsce przebywa Naczelny Dowódca Sojuszniczego NATO Transformacji (SACT) gen. Stephane Abrial.
Gen Abrial to pierwszy europejski dowódca ACT. Dotychczas stanowisko to piastowali oficerowie armii Stanów Zjednoczonych. W czasie rozmów dwustronnych w Sztabie Generalnym WP poruszono problematykę transformacji na poziomie sojuszniczym, w tym m.in. funkcjonowanie Ośrodka Szkolenia JFTC (Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy, nową koncepcję strategiczną NATO oraz udział Polski w projektach i eksperymentach ACT.
W czasie konferencji prasowej gen. Abrial podkreślił, iż jest pod wrażeniem wkładu Sił Zbrojnych RP w transformację Sojuszu oraz tempa transformacji polskiej armii w okresie dziesięcioletniego członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dowódca ACT dodał, że bardzo liczy na dalszy aktywność strony polskiej i zapewnił o wsparciu dla realizacji przedsięwzięć transformacyjnych planowanych przez SZ RP.
Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor podczas rozmów dwustronnych podkreślił szczególnie wpływ doświadczeń z operacji w Iraku i Afganistanie na transformację polskich Sił Zbrojnych mówiąc, że "udział w operacjach jest doskonałym katalizatorem transformacji".
Gen. Abrial spotkał się również z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W kolejnym dniu wizyty SACT odwiedzi natowskie Centrum Szkolenia JFTC w Bydgoszczy.
Sojusznicze Dowództwo Transformacji (Allied Command Transformation - ACT) jest drugim obok Sojuszniczego Dowództwa Operacyjnego (Allied Command Operation-ACO) w Mons, strategicznym dowództwem NATO. Zostało utworzone w 2003 r. w celu realizacji postanowień szczytu NATO w Pradze (listopad 2002 r.) w zakresie transformacji Sojuszu. ACT odpowiada za przeprowadzenie transformacji NATO, tj. uczynienie Sojuszu zdolnym do przeprowadzenia skutecznej operacji w każdym rejonie potencjalnego konfliktu. Dodatkowo ACT opracowuje koncepcje prowadzenia działań w przyszłości oraz określa potrzebne możliwości niezbędne do ich prowadzenia.
W celu zapewnienia Sojuszowi możliwości skutecznego przeciwdziałania przyszłym zagrożeniom (w perspektywie 25 lat) poprzedni dowódca ACT polecił rozpoczęcie projektu Multiple Futures. Celem jego jest zidentyfikowanie "serii" możliwych scenariuszy przyszłości, które będą podstawą do wypracowania wojskowych propozycji w zakresie rozwoju przyszłych zdolności NATO. Projekt zakłada prowadzenie dialogu strategicznego pomiędzy władzami polityczno-wojskowymi Sojuszu oraz państwami członkowskimi i partnerskimi, w ramach którego planowanych jest siedem zasadniczych przedsięwzięć z udziałem Komitetu Wojskowego NATO, dowódców strategicznych (SACT, SACEUR) oraz wysokiej rangi przedstawicieli państw członkowskich i partnerskich.
ACT jest dowodzone przez Naczelnego Dowódcę (Supreme Allied Commander Transformation-SACT). Aktualnie stanowisko to pełni generał Stephane Abrial. Jego zastępcą jest admirał Luciano Zappata z włoskiej marynarki, a szefem Sztabu wiceadmirał Robert G. Cooling (SZ Kanady). Kwatera Naczelnego Dowództwa NATO ds. Transformacji (ACT) znajduje się w Norfolk. ACT ściśle współpracuje z Sojuszniczym Dowództwem Operacyjnym (ACO) w Mons (Belgia) oraz Połączonym Dowództwem SZ USA (US JFCOM) w m. Suffolk.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/