Trwa ładowanie...
d4ftz54

Wizyta szefa MSZ w Afganistanie (komunikat)

...

d4ftz54
d4ftz54

16.07. Warszawa - Rzecznik Prasowy MSZ informuje:

W dniach 17-20 lipca 2010 r. Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski złoży wizytę w Islamskiej Republice Afganistanu. W trakcie wizyty Minister weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji nt. Afganistanu, która odbędzie w Kabulu w dniu 20 lipca br. Głównym celem zbliżającej się Konferencji ma być wypracowanie spójnego planu i harmonogramu stopniowego przekazywania odpowiedzialności Afgańczykom. W Konferencji wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych krajów zaangażowanych w stabilizację i odbudowę Afganistanu. Po raz pierwszy tego typu wydarzenie zostanie zorganizowane przez stronę afgańską (przy wsparciu partnerów międzynarodowych, w szczególności Organizacji Narodów Zjednoczonych)
.

Planowana Konferencja jest kolejnym, ważnym wydarzeniem politycznym w 2010 r. obok Konferencji Londyńskiej, jaka miała miejsce w styczniu br., Narodowej Konstytucyjnej Rady Pokojowej (czerwiec br.) oraz wyborów parlamentarnych w Afganistanie (wrzesień br.), podczas którego rząd afgański planuje zaprezentować dotychczasowe osiągnięcia w procesie transformacji polityczno-gospodarczej kraju oraz plan działań na przyszłość w kluczowych obszarach rządzenia krajem. Zarówno społeczność międzynarodowa, jak i wszystkie kraje zaangażowane w Afganistanie wyrażają nadzieję, iż Konferencja w Kabulu umożliwi przeprowadzenie rzeczowej debaty nad stanem implementacji zobowiązań podjętych przez rząd Afganistanu podczas Konferencji w Londynie. Ważnym warunkiem ustabilizowania sytuacji w Afganistanie jest włączenie w proces politycznego pojednania grup dotychczas wyeliminowanych z życia publicznego. Dlatego też tak istotnym wydarzeniem było zorganizowanie przez prezydenta H. Karzaja w niedługim czasie przed Konferencją Rady
Pokojowej, stanowiącej ważny krok w kierunku zainicjowania procesu pokojowego.

Minister Radosław Sikorski podczas pobytu w Kabulu oraz Bagram spotka się także z przedstawicielami afgańskich środowisk intelektualnych i akademickich oraz z przedstawicielami dowództwa ISAF. Ponadto odwiedzi kontyngent nowozelandzki w prowincji Bamyan i spotka się z dowództwem miejscowego Provincial Reconstruction Team (PRT). Podczas pobytu w prowincji Ghazni Minister Sikorski tradycyjnie odwiedzi żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych, spotka się z nowym gubernatorem prowincji Ghazni M. Khanem oraz z władzami lokalnymi. Odwiedzi także polskie dowództwo ochrony PRT oraz miejsca, w których realizowane są projekty w ramach polskiej pomocy rozwojowej.


Polskie zaangażowanie w misję ISAF oraz proces odbudowy Afganistanu jest kompleksowe i obejmuje nie tylko działania wojskowe, ale także cywilne. Dostrzegając rolę sektora cywilnego, którego zadaniem ma być wspieranie powstającego społeczeństwa obywatelskiego w Afganistanie, a także młodych instytucji demokratycznego państwa, Polska przeznacza na realizację programów w ramach polskiej pomocy rozwojowej ponad 12 mln dol. rocznie. W kontekście planowanej zmiany charakteru naszego zaangażowania w Afganistanie z misji stabilizacyjnej w szkoleniowo-doradczą, czemu ma towarzyszyć stopniowe przekazywanie odpowiedzialności Afgańczykom, planujemy zwiększyć nasze zaangażowanie w szkolenie afgańskiej policji i armii, a także skierować więcej ekspertów cywilnych ds. pomocy rozwojowej. Polska jest także zaangażowana w proces odbudowy i modernizacji prowincji Ghazni, której stolica została wybrana na Światową Stolicę Kultury Islamu w 2013 r. Istnieje pełne przekonanie, iż to właśnie działania pozamilitarne będą w
przyszłości przynosić największe korzyści w stosunkach nie tylko z Afganistanem, ale także ze wszystkimi krajami i instytucjami międzynarodowymi obecnymi w tym kraju.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

d4ftz54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ftz54