Wkrótce dwie wersje projektu ustawy węglowodorowej mogą stanąć na rządzie
06.11. Warszawa (PAP) - Dwiema wersjami projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego w piątek zajmie się komisja prawnicza. Tydzień później powinny być gotowe do...
06.11.2013 | aktual.: 06.11.2013 13:38
06.11. Warszawa (PAP) - Dwiema wersjami projektu nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego w piątek zajmie się komisja prawnicza. Tydzień później powinny być gotowe do przedstawienia na Radzie Ministrów. Rząd zdecyduje, czy wybrać wersję ministerstwa skarbu, czy ministerstwa środowiska. Różnią je kwestie związane z Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych.
"31 października zdecydowano, że projekt ustawy w wersjach ministerstwa środowiska i ministerstwa skarbu (różnią się kwestią nadzoru nad NOKE) jest rekomendowany do przyjęcia przez Radę Ministrów" - powiedział w środę na konferencji Polski Gaz Ziemny 2020, organizowanej przez OPPPW, Rafał Miland z departamentu geologii i koncesji geologicznych resortu środowiska.
"W piątek komisja prawnicza nada kształt prawny dokumentowi, po tygodniu będzie on gotowy do przedstawienia na Radzie Ministrów" - dodał.
Zgodnie z decyzją Komitetu Stałego Rady Ministrów, pod obrady rządu trafią dwie propozycje.
"Wybór wersji pozostanie do decyzji rządu" - poinformował Miland.
Negocjacje nad przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze komplikuje spór toczący się między ministerstwem skarbu i środowiska o to, komu ma podlegać Narodowy Operator Kopalin Energetycznych, państwowy udziałowiec koncesji.
Mniej kontrowersji rodzą kwestie związane z opodatkowaniem wydobycia węglowodorów. Ustawa Specjalnym Podatku Węglowodorowym ma zacząć obowiązywać od 2015 r., ale podatki, o których mówi, mają być pobierane od początku 2020 r. Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 proc. - w przypadku złóż konwencjonalnych ma to być ok. 42 proc., dla niekonwencjonalnych - ok. 38 proc. (PAP)
morb/ osz/