Trwa ładowanie...
d172xpt

Wkrótce finalizacja objęcia obligacji KHW za ok. 100 mln zł - MG

19.08. Katowice (PAP) - W przyszłym tygodniu pierwsi inwestorzy powinni sfinalizować proces objęcia tzw. węglowych obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), wartości ok. 100...

d172xpt
d172xpt

19.08. Katowice (PAP) - W przyszłym tygodniu pierwsi inwestorzy powinni sfinalizować proces objęcia tzw. węglowych obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), wartości ok. 100 mln zł - poinformowała wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem, w pierwszym okresie inwestorzy - firmy energetyczne i okołogórnicze - powinny objąć ok. połowę z szacowanej docelowo na 900 mln zł emisji obligacji, które holding spłaci w przyszłości węglem.

"Myślimy, że w przyszłym tygodniu ok. 100 mln zł zostanie sfinalizowane, bo zostało to już doprowadzone do takiego momentu formalnego. W kolejnych tygodniach - następne kwoty. W sumie przygotowano emisję wartości 900 mln zł. Myślę, że w pierwszym okresie objęta zostanie ponad połowa" - powiedziała w środę PAP wiceminister.

Dodała, że pierwszy etap obejmowania obligacji przez inwestorów będzie można podsumować w końcu września.

d172xpt

"Trwają rozmowy z zainteresowanymi na ogromne kwoty, zobaczymy jak to się zakończy" - uważa Strzelec-Łobodzińska.

Podkreśliła, że oprócz firm energetycznych obligacje mają objąć również kooperujące z branżą firmy okołogórnicze, które uzyskany później z KHW węgiel rozliczą w swoich kontaktach z energetyką. Konieczność spłaty obligacji nie spowoduje w przyszłych przychodach KHW ubytku większego niż 7 proc. rocznie.

Wiceminister ponownie zdementowała informacje prasowe z początku sierpnia, jakoby KHW był zagrożony upadłością. Poinformowała, że rada nadzorcza firmy zdecydowała o wdrożeniu planu antykryzysowego, przewidującego m.in. ograniczenie przyjęć nowych pracowników i oszczędności. Ma to zagwarantować dodatni wynik spółki w tym roku i poprawę jej płynności.

"Mówię z całą odpowiedzialnością, że na koniec roku zatory płatnicze będą w KHW mniejsze mniej więcej o połowę" - zapewniła Strzelec-Łobodzińska.

d172xpt

Pytana o problem opcji walutowych, w które zaangażował się także KHW i dwie inne spółki z branży górniczej, wiceminister powiedziała, że nadal trwają w tej sprawie dyskusje z instytucjami finansowymi.

"Skutek trudno przesądzić, informacje o trwających rozmowach są zmienne. Rewolucji nie mamy się co spodziewać, pewne rzeczy się stały" - skomentowała Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem, holding ma perspektywę prywatyzacji, po ustabilizowaniu jego sytuacji ekonomicznej. Przypomniała, że po udanej emisji "obligacji węglowych", w przyszłości możliwa jest emisja obligacji zamiennych na akcje po wejściu KHW na giełdę, np. po trzech latach.

d172xpt

W tym roku KHW wyemitował już krótkoterminowe obligacje o nominalnej wartości 50 mln zł, skierowane do wybranych spółek własnej grupy kapitałowej. W ubiegłym roku holding chciał wyemitować warte 300 mln zł obligacje na rynku finansowym, jednak ostatecznie do tego nie doszło. W związku z kryzysem na giełdzie zarząd KHW rozpoczął prace nad programem alternatywnym wobec planowanego początkowo na 2009 r. debiutu giełdowego. Jak wcześniej mówiono, KHW chce pozyskać z giełdy ok. 2-3 mld zł.

Obligacje, a w perspektywie częściowa prywatyzacja, to sposób na pozyskanie kapitału na inwestycje. Opublikowany przed rokiem plan zakłada, że do 2015 r. KHW przeznaczy na nie nawet ponad 5 mld zł. W ub.r. firma wydała na inwestycje ponad 900 mln zł.

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca złożony z pięciu kopalń Katowicki Holding Węglowy i kopalnię zależną "Kazimierz Juliusz", to trzecia pod względem wielkości polska spółka węglowa. Specjalizuje się w wysokiej jakości węglu energetycznym. Kopalnie grupy zatrudniają ok. 21,5 tys. osób i wydobywają ok. 15 mln ton węgla rocznie. (PAP)

mab/ bos/ jra/ ana/

d172xpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172xpt