Trwa ładowanie...
d1sdfkv
d1sdfkv

Władze Cypru powinny przedstawić alternatywną propozycję planu ratunkowego - KE

20.03. Bruksela (PAP) - Władze Cypru po odrzuceniu przez parlament tego kraju projektu ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych powinny przedstawić...
Share
d1sdfkv

20.03. Bruksela (PAP) - Władze Cypru po odrzuceniu przez parlament tego kraju projektu ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych powinny przedstawić alternatywny plan ratowania wyspy przed bankructwem - wynika ze słów rzecznika KE Oliviera Bailly'ego.

Bailly na konferencji prasowej w środę podkreślił, że Komisja Europejska zrobiła wszystko, aby pomóc Cyprowi.

"Teraz władze cypryjskie powinny przedstawić alternatywne scenariusz, z uwzględnieniem kryterium zrównoważonego poziomu zadłużenia" - powiedział. Jak dodał, KE jest gotowa do poszukiwania nowych rozwiązań w porozumieniu z Cyprem, instytucjami unijnymi, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i eurogrupą.

d1sdfkv

Zaznaczył też, że KE mogłaby zgodzić się na rozwiązania alternatywne, np. nienakładanie podatku na depozyty do 100 tys. euro. "Władze cypryjskie jednak takiego scenariusza nie zaakceptowały" - powiedział.

Jednorazowy podatek od depozytów miał być warunkiem uzyskania przez zagrożoną bankructwem wyspę wartego 10 mld euro pakietu ratunkowego eurolandu i MFW. Założeniem było uzyskanie z niego 5,8 mld euro na dokapitalizowanie banków. Eurogrupa i szefowa MFW Christine Lagarde zadecydowali o tym w piątek w Brukseli. Jednak we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych został odrzucony przez cypryjski parlament.

W poniedziałek wieczorem sprawę Cypru i podatku od depozytów omawiali na telekonferencji ministrowie finansów strefy euro. Eurogrupa wezwała cypryjski rząd i parlament do szybkich decyzji, by niezwłocznie wdrożyć uzgodnione środki programu pomocowego. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zapewnił wtedy w oświadczeniu, że podatek jest jednorazowym rozwiązaniem i "będzie służyć przywróceniu sprawności cypryjskiego systemu bankowego, a przez to ochronie stabilności finansowej na Cyprze". Dodał, że jeśli nie zostanie wprowadzony, posiadacze depozytów na Cyprze znajdą się w dużo gorszej sytuacji.

Gdy w Parlamencie Europejskim podniosły się głosy, że wdrożenie podatku od depozytów na Cyprze jest sprzeczne z gwarantowaną unijną dyrektywą ochroną depozytów do 100 tys. euro, KE podkreśliła we wtorek, iż porozumienie w sprawie podatku jest zgodne z unijnym prawem.(PAP)

luo/ kar/ ana/

d1sdfkv

Podziel się opinią

Share
d1sdfkv
d1sdfkv