Trwa ładowanie...

Właściciel Pekao ogłosił wyniki. Duże straty

UniCredit Group, największy włoski bank, ogłosił swoje wyniki za czwarty kwartał 2013 r., tak źle jeszcze nie było. Instytucja ta odnotowała stratę w wysokości 15 mld euro i w efekcie ogłosiła plany redukcji zatrudnienia o blisko 8,5 tys. miejsc pracy. Skąd takie straty?

Share
Właściciel Pekao ogłosił wyniki. Duże stratyŹródło: Fotolia
dnby3wz

Analitycy prognozowali stratę na poziomie 337 mln euro. Tak duża różnica, to w znacznym stopniu wynik odpisów na złe kredyty i zmniejszającą się wartość aktywów. Rezerwy banku na niespłacone pożyczki wyniosły 9,3 mld euro, co było sumą dwukrotnie większą niż przed rokiem.

Prezes UniCredit (Zobacz notowania spółki »), Federico Ghizzoni prowadzi obecnie politykę porządkową po swoim poprzedniku na tym stanowisku. Bowiem przed kryzysem wydał on blisko 60 mld euro na przejęcia banków.

- UniCredit, właściciel drugiego największego banku w Polsce Banku Pekao SA (Zobacz notowania spółki »), w czwartym kwartale 2013 r. poniósł bardzo wysoką stratę 15 mld euro. W podobnym okresie 2012 r. było 553 mln euro zysku - komentuje Jacek Frączyk, analityk Wirtualnej Polski. - Tak słabe wyniki prezes grupy UniCredit tłumaczy przełomowym punktem, w którym znalazła się gospodarka europejska, co wymagało utworzenia dodatkowych rezerw. W całym 2014 r. UniCredit ma zarobić jednak już 2 mld euro - dodaje Frączyk.

dnby3wz

Jak zaznacza nasz analityk, chociaż strata jest kolosalna, to inwestorzy przyjęli wytłumaczenia prezesa grupy ze zrozumieniem, spodziewając się większych rezerw i gorszego wyniku, a prognoza na 2014 r. spowodowała, że kurs akcji UniCredit we wtorek nawet wzrósł o 5 proc. Jak wygląda sytuacja Pekao SA?

- Ta sama informacja już nie nastroiła jednak pozytywnie inwestorów giełdowych, posiadających akcje Pekao. Po publikacji raportu cena giełdowa akcji Pekao spadła z poziomu 185 zł, do 183 zł, mimo ogłoszonych tego samego dnia dość dobrych wyników polskiego banku – 2,8 mld zł zysku w 2013 r., 100 mln zł powyżej prognoz. Dziś akcje Pekao spadają o ponad 1 proc., co na tle w większości rosnących akcji innych banków nie jest dobrym rezultatem - komentuje Frączyk.

dnby3wz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnby3wz
dnby3wz