Trwa ładowanie...

Właściciele aut nie mogą zapomnieć o tej opłacie. Inaczej zapłacą karę

Niewiele osób pamięta, ale za radio w samochodzie należy opłacać abonament radiowo-telewizyjny. W innym wypadku właściciele aut muszą liczyć się z karami.

Za radio w samochodzie trzeba zapłacić abonament RTVZa radio w samochodzie trzeba zapłacić abonament RTVŹródło: Getty Images,, fot: Eric Audras
d2vqrd6
d2vqrd6

Od 1 stycznia 2024 roku miesięczna opłata za radio w samochodzie będzie taka sama, jak w 2023 r. Za miesiąc kierowca będzie musiał zapłacić 8,70 zł, co w skali roku wyniesie 104,40 zł. Jeżeli jednak zdecydujemy się na opłatę za cały rok z góry, wówczas możemy liczyć na 10-procentowy rabat i wówczas zapłacimy - 94 zł - możemy się dowiedzieć ze strony Poczty Polskiej.

Kto nie musi martwić się opłatami za abonament? Jak informował serwis autokult.pl, osoby prywatne, opłacające abonament RTV za odbiornik w domu, nie muszą go uiszczać, jeśli pojazd jest zarejestrowany na nie. Nie muszą także płacić osoby, które wynajmują i leasingują pojazd, ponieważ nie jest on ich własnością.

Zupełnie inaczej mają przedsiębiorcy. Nie tylko muszą oddzielnie płacić abonament za radio w samochodzie zarejestrowanym na firmę, ale muszą płacić oddzielnie za każdy pojazd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Propaganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

Jak dodaje serwis "superbiz.se.pl", z abonamentu zwolnione są także osoby:

  • które ukończyły 75 rok życia,
  • które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • które są zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
d2vqrd6

Kary za brak opłat abonamentu

Jak informwaliśmy w serwisie WP Finanse, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, kara za brak opłaconego abonamentu RTV za radio w samochodzie wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej, co daje łącznie 261 złotych.

Kto może sprawdzić, czy zapłaciliśmy abonament za nasze radio w samochodzie? "Fakt" przypomina, że takie uprawnienia ma Poczta Polska.

Kontrolerzy mają prawo sfotografować przez szybę wnętrze samochodu firmowego, aby udowodnić, że znajduje się w nim radio. Jeden z właścicieli auta otrzymał pismo z Wydziału Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, które informowało o wszczęciu postępowania administracyjnego dotyczącego abonamentu RTV – czytamy w "Fakcie".

Osobną sprawą jest to, czy w ogóle mamy obowiązek wpuścić kontrolera. Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media, cytowani przez dziennik za portalem wirtualnemedia.pl, przekonują, że w obecnym stanie prawnym użytkownik samochodu nie ma obowiązku udostępniania pojazdu osobie kontrolującej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vqrd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqrd6