Trwa ładowanie...

Wniosek o 500 plus. ZUS przypomina o ważnym terminie

Rodzice złożyli 3,1 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło już 5 mln dzieci. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłat.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektronicznąWnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektronicznąŹródło: Adobe Stock
dj0tiln
dj0tiln

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

- Według najnowszych danych rodzice i opiekunowie złożyli 3,1 mln wniosków, co objęło 5 mln dzieci. Jak dotąd przyznaliśmy aż 93,1 proc. świadczeń. Warto podkreślić, że wypłatę świadczeń na nowy okres rozpoczniemy od czerwca natomiast już teraz większość złożonych wniosków jest załatwiona – przekazała prezes ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

dj0tiln

- Zachęcamy rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store - przypomniała prof. Uścińska.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić czy świadczenie zostało już przyznane.

Ciągłość wypłat 500 plus. ZUS podaje terminy

ZUS informuje, że warto pośpieszyć się ze złożeniem wniosku, ponieważ to zapewni ciągłość wypłat pieniędzy. Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Jeśli złoży wniosek w maju, ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu, ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj0tiln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj0tiln