Prezes ZUS: warto pospieszyć się z wnioskiem o 500 plus

- Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500 plus do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. - przypomina szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KKG

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

5 lat 500+. Balcerowicz: "moralna, ekonomiczna i społeczna klęska"

ZUS w opublikowanym we wtorek komunikacie przekazał, że rodzice i opiekunowie złożyli dotąd ponad 1,2 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 2 mln dzieci. ZUS przyznał już świadczenia na ponad 1 mln dzieci.

- Podobnie jak w ubiegłym roku wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. To ogromne ułatwienie dla rodziców i opiekunów. Mogą oni starać się o środki 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie muszą zwracać uwagi na godziny otwarcia i zamknięcia urzędów – wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS podaje terminy wypłat

Zwróciła uwagę, że osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca – tłumaczy szefowa ZUS.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

W określonych przypadkach o pieniądze mogą ubiegać się np. dziadkowie dziecka. Dzieje się tak w momencie, gdy stają się oni rodziną zastępczą dla wnuczka. W takim wypadku dziadkowie powinni złożyć wniosek do ZUS-u drogą elektroniczną poprzez portal PUE ZUS. Wypełnić do tego trzeba formularz SW-O.

Aplikacja z funkcją szybszego wypełnienia wniosku

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.

Źródło artykułu:PAP
500 pluswniosek o 500+świadczenie 500+

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)