Wniosek ws. finansowania budowy odcinka autostrady A1

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał w czwartek wniosek do zagranicznych państwowych banków, finansujących budowę odcinka autostrady A1 Grudziądz-Toruń, o wypłatę 600 mln zł na realizację tej inwestycji. Jest to pierwsza transza środków z planowanych na ten cel około 3 mld zł.

Wniosek ws. finansowania budowy odcinka autostrady A1
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.07.2009 | aktual.: 09.07.2009 14:56

_ To są ostatnie dokumenty, które podpisaliśmy w związku z umową akcesyjną na realizację odcinka autostrady A1 pomiędzy Nowymi Marzami a Toruniem. Umożliwią one skredytowanie umowy odcinka Grudziądz-Toruń. Pieniądze te pozwolą nam dynamizować tę inwestycję tak, aby zakończyć ją do końca 2011 roku _ - powiedział minister podczas konferencji prasowej.

Dodał, że prace przygotowawcze trwają od sierpnia 2008 roku.

Banki, z którymi podpisano dokumenty, to: Europejski Bank Inwestycyjny, Nordic Investment Bank oraz Svensk ExportKredit, a także koncesjonariusz fragmentu autostrady A1 spółka GTC (Gdańsk Transport Company).

Budowa 62-kilometrowego odcinka A1 pomiędzy Grudziądzem a Toruniem finansowana będzie z pieniędzy prywatnych w ramach systemu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Fragment autostrady A1, którego koncesjonariuszem jest spółka GTC (Gdańsk Transport Company), docelowo będzie mieć 152 km. Do tej pory do ruchu oddano 90-kilometrowy odcinek A1 pomiędzy Gdańskiem i Grudziądzem.

W grudniu ubiegłego roku ministerstwo infrastruktury podpisało umowy ze spółką Gdańsk Transport Company oraz bankami finansującymi budowę autostrady A1 na odcinku Nowe Marzy - Toruń. Umowy opiewają na 1,07 mld euro. GTC otrzymało koncesję od rządu na budowę i eksploatację autostrady. GTC jest spółką z udziałem kapitału zagranicznego, w której największym udziałowcem jest Skanska Infrastructure Development AB.

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Transeuropejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe, łączącego Skandynawię z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz biegnący od Morza Bałtyckiego przez Czechy, Słowację do Austrii ma stanowić nowoczesne połączenie komunikacyjne między Gdańskiem a Wiedniem.

Według danych resortu, wybudowanie całej autostrady A1 na terytorium Polski (o długości ponad 560 km) planowane jest na 2012 r. Droga będzie biegła od Gdańska, przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice, aż do granicy państwa w Gorzyczkach.

Grabarczyk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie wbita pierwsza łopata na budowie autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Świeckiem.

Źródło artykułu:PAP
podpisautostradaumowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)