Trwa ładowanie...
d1wei8n

Wojewoda mazowiecki ws. pomocy dla poszkodowanych przez powódź (komunikat)

...

d1wei8n
d1wei8n

28.05. Warszawa - Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego informuje:

Od 21 maja wojewoda mazowiecki przekazuje gminnym ośrodkom pomocy społecznej zasiłki celowe w wysokości do 6 tys. złotych. Akcję koordynuje Wydział Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego. Przekazano już 5 mln 156 tys. złotych dla 861 rodzin. Poszkodowani mogą się także ubiegać o zasiłki celowe w kwotach do 20 tys. złotych i do 100 tys. złotych.

Zasiłek w wysokości do 6 tys. złotych otrzyma każda rodzina, która poniosła straty w wyniku powodzi. Kwota ta służy zaspokojeniu pierwszych potrzeb. Do jej rozliczenia nie są wymagane rachunki. Podstawą do określenia wysokości przyznanej sumy będzie wywiad środowiskowy (procedura uproszczona) przeprowadzany przez gminny (miejski) ośrodek społeczny. Oceniane są: możliwość dalszego zamieszkiwania w zalanym gospodarstwie, konieczność zapewnienia kontynuacji przez dzieci obowiązku szkolnego, rzeczywiste straty w gospodarstwie (sprzęt gospodarstwa domowego, dostęp do wody pitnej i żywności), czy konieczność zapewnienia opieki medycznej i zakupu leków.

Do tej pory udało się przekazać 270 tys. zł dla 45 rodzin z gminy Solec, 180 tys. zł dla 30 rodzin z gminy Przyłęk, 66 tys. zł dla 11 rodzin z gminy Chotcza, 14 tys. zł dla 4 rodzin z gminy Gniewoszów, 2 mln 400 tys. zł dla 400 rodzin z gminy Gąbin, 2 mln 100 tys. zł dla 350 rodzin z gminy Słubice, 120 tys. zł dla 20 rodzin z gminy Płock oraz 6 tys. zł dla 1 rodziny z gminy Wyszogród. Wypłaty będą realizowane przez ośrodki pomocy społecznej po spełnieniu wymogów formalnych przez wnioskodawców.

d1wei8n

Powodzianie mogą się także ubiegać o zasiłek celowy w wysokości do 20 tys. złotych - przeznaczany przede wszystkim na remont lub odbudowę mieszkania. Wysokość przyznanej kwoty zależna jest od rozmiaru poniesionych strat i oceny zniszczeń. Musi ona zostać rozliczona na podstawie rachunków lub faktur.

Mieszkańcy gospodarstw domowych i budynków mieszkalnych, które najbardziej ucierpiały w powodzi, mogą wnioskować o najwyższą kwotę zasiłku celowego do 100 tys. złotych. Może on zostać przyznany po oszacowaniu strat przez specjalistę z uprawnieniami budowlanymi. Otrzymane środki należy rozliczyć przedstawiając faktury lub rachunki.

Wnioski o środki na wypłatę zasiłków celowych kierują do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci zalanych terenów. Wszystkie poszkodowane w powodzi gminy województwa mazowieckiego zostały poinformowane o sposobie ubiegania się o zasiłki oraz o zasadach udzielania mieszkańcom przyznanych świadczeń. Przyznawane są one na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1wei8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wei8n