Trwa ładowanie...

Wojna na Ukrainie napędza polski rynek IT? Stajemy się regionalnym liderem

Konsekwencje konfliktu dotyczą także usług IT, które w Polce rozwijają się bardzo szybko, a nasz kraj staje się regionalnym liderem.

Share
Wojna na Ukrainie napędza polski rynek IT? Stajemy się regionalnym liderem
Źródło: WP.PL, Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
dn4so4w

Wojna na Ukrainie spowodowała, że zyskuje nasz rynek IT - donosi "Puls Biznesu".

Konflikt rosyjsko-ukraiński wywiera ogromny wpływ na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Najwięcej mówi się o polskich produktach eksportowych, dla których z powodu rosyjskiego embarga trzeba szukać nowych rynków zbytu. Konsekwencje dotyczą także np. usług IT, które w Polce rozwijają się bardzo szybko, a nasz kraj staje się regionalnym liderem.

dn4so4w

Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej rośnie liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia wydawanych przez firmy IT obcokrajowcom. W 2012 r. było ich 460, rok później 686, a w 2014 r. aż 3227. 90 proc. dotyczyło Ukraińców.
Jak podkreśla Radosław Szmit z SMT Software, konflikt podkopał zaufanie do rosyjskich i ukraińskich firm informatycznych. "Zachodnie przedsiębiorstwa poszukujące zleceniobiorców w mniej oficjalnych rozmowach dystansują się od wyboru firm z tych krajów ze względów geopolitycznych. W stosunku do firm ukraińskich chodzi o unikanie dodatkowego ryzyka, a do rosyjskich to może nie forma sankcji, ale bardziej swoisty bojkot" - mówi Radosław Szmit.

dn4so4w

Podziel się opinią

Share
dn4so4w
dn4so4w