Trwa ładowanie...
dcigcnj
03-03-2016 15:01

Work Service: Już 13,5% pracodawców planuje podwyżki w najbliższym czasie

Warszawa, 03.03.2016 (ISBnews) - Już 13,5% pracodawców planuje podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie - tj. o 8 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale, wynika z najnowszego Barometru Rynku Pracy, przygotowanego przez Work Service. Jednocześnie spada odsetek Polaków niepokojących się o swoje miejsce pracy - z 28% w 2015 roku do 18,6% w I kw. 2016 r. Według pełnomocnika zarządu Krzysztofa Inglota, "rynek pracownika zaczyna silnie dominować".

dcigcnj
dcigcnj

Inglot powiedział podczas konferencji prasowej, że Work Service przewiduje, iż w związku z rynkiem pracownika "trendem stałym w 2016 r. będzie bardzo silna presja płacowa".

"Utrzymująca się niska stopa bezrobocia, rosnący popyt inwestycyjny, konsumpcja i stabilny wzrost gospodarczy wpływają w ostatnich miesiącach pozytywnie na polski rynek pracy. Pracownicy czują, że ich sytuacja zawodowa jest stabilna, są odważniejsi, nie boją się zmiany zatrudnienia, a przy tym oczekują podwyżek" - skomentował prezes Work Service Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.

"Warunkiem koniecznym są podwyżki płac, by utrzymać najcenniejszych pracowników oraz stwarzać korzyści pozapłacowe i poczucie rozwoju zawodowego" - powiedział ekspert ds. ekonomicznych Pracodawcy RP Łukasz Kozłowski podczas konferencji.

Najbardziej poszukiwani pracownicy to kadra niższego szczebla - aż 67% pracodawców rozpocznie rekrutację w tym kierunku.

dcigcnj

W ciągu najbliższych 3 miesięcy 24,9% pracodawców planuje otwierać nowe rekrutacje w celu utrzymania lub zwiększenia poziomu zatrudnienia, na zwiększenie poziomu zatrudnienia decyduje się 16,4% pracodawców; aż 72,5% przedsiębiorców uznaje za największe wyzwanie utrzymanie wykwalifikowanej kadry.

Ze strony pracownika - aż 55,8% oczekuje wzrostu wynagrodzenia w najbliższych miesiącach, 39% pracowników jest zdania, że znajdzie nową pracę w okresie jednego miesiąca

Aż 61,7% respondentów zamierza poszukiwać pracy przez internet. Spadł odsetek osób, które zamierzają szukać pracy przez znajomych - tj. do 53,8% z 72,4% w III kw. 2015 r.

"W 2016 roku pracodawcy zaczną odpowiadać na potrzeby pracowników i presję płacową, oferując wyższe wynagrodzenia i lepszą jakość pracy w Polsce. Program 500+ będzie miał wpływ na emigrację zarobkową, ograniczając ją oraz poszukiwanie pracy przez kobiety" - podsumował Inglot.

Badanie na zlecenie Work Service zostało przeprowadzone przez instytut Millward Brown za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w styczniu 2016 r.

(ISBnews)

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj